Cechy charakterystyczne nowoczesnych bram garażowych
14 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Nowoczesne bramy garażowe od strony technicznej. Przegląd rozwiązań      

Brama garażowa powinna być nie tylko solidnym zabezpieczeniem wnętrza garażu. Ważna jest również jej funkcjonalność i estetyczny wygląd, czyli dopasowanie do elewacji budynku. Na szczęście dziś mamy do wyboru szereg produktów, które można dopasować do wymagań użytkowników. W artykule piszemy o najpopularniejszych rodzajach bram garażowych dostępnych na rynku.

Bramy segmentowe 

Ten rodzaj bram garażowych charakteryzuje się pionowym otwarciem i zapewnia sporą oszczędność miejsca zarówno przed samym wjazdem, jak i w pomieszczeniu garażowym. Brama segmentowa zbudowana jest z kilku połączonych ze sobą elementów i otwiera się przez podciąganie konstrukcji pod sufit. Wykonanie ze stali i elastyczne uszczelnienie zapewniają doskonałą odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz dobrą izolację cieplną i akustyczną. Bramy segmentowe występują na rynku w szerokiej gamie kolorystycznej i z różnymi powłokami np. imitującymi drewno.

Bramy rolowane 

Dla większych pomieszczeń garażowych polecane są bramy rolowane z pionowym prowadzeniem. Płaszcz takiej bramy wykonywany jest z trwałego aluminium, które zwija się do elastycznej skrzynki. Produkt wyposażony jest w napęd z centralą sterującą i piloty, co zapewnia wygodne otwieranie i zamykanie bez konieczności wysiadania z samochodu. Bramy rolowane posiadają też zabezpieczenia antywłamaniowe. Dostępność w wielu kolorach ułatwia dopasowanie bramy do większości elewacji.

Bramy uchylne 

Bramy uchylne to najchętniej wybierany rodzaj bram. Jest tak, ponieważ wyróżniają się one prostą konstrukcją i prostym mechanizmem. Podnoszenie i opuszczanie skrzydła bramy umożliwia specjalny układ sprężyn. Dodatkowo, produkt jest wyposażony w dwupunktowe ryglowania chroniące przed dostępem osób niepożądanych. Cichą pracę i długą żywotność gwarantują z kolei łożyskowane rolki. Poszycie bram uchylnych wykonuje się z profilowanej blachy stalowej w różnych kolorach. W nowoczesnych produktach stosuje się aplikacje ozdobne między panelami skrzydła.

Bramy skrzydłowe 

Dla tych, którzy szukają nieskomplikowanych i oszczędnych rozwiązań, szczególnie zalecany jest wybór tradycyjnych bram skrzydłowych. Prosta konstrukcja zapewnia cichą i bezawaryjna pracę, a także niewielką awaryjność. Elementy bramy rozwieranej zespalane są przy użyciu połączeń skręcanych. Mechanizm opiera się też na zastosowaniu szeregu ograniczników, stopek czy kształtowników. W celu poprawy izolacyjności możliwe jest zamówienie produktu w wersji z ociepleniem. Materiałem stosowanym jako wypełnienie skrzydła jest najczęściej blacha stalowa ocynkowana. Bogaty wybór bram garażowych oferuje firma OLBANET z Lublińca.