aranżacja biura
24 września 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Nowoczesne aranżacje biur. Przykładowe rozwiązania

Niegdyś popularne boksy czy rzędy biurek, widywane w przestrzeniach biurowych, pomału odchodzą w przeszłość. Nowoczesne aranżacje biur stawiają bowiem na funkcjonalność oraz otwarte, elastyczne przestrzenie, sprzyjające zarazem kreatywności, jak i odpoczynkowi. Praca w ciszy, przy jednoczesnej możliwości swobodnej interakcji między pracownikami wydaje się rozwiązaniem idealnym. Sprawdźmy inne sposoby aranżacji biura.

Zwykło się mawiać, że praca jest naszym drugim domem; we współczesnym świecie nie jest to stwierdzenie przesadne. W biurze spędzamy osiem i więcej godzin, czyli większą część dnia, dlatego tak ważna jest odpowiednia aranżacja przestrzeni. Dobrze zaprojektowane biuro poprawi przepływ informacji w firmie oraz zwiększy wydajność pracowników. Podstawą są wygodne, ergonomiczne fotele, odpowiednio dostosowane biurka oraz właściwe oświetlenie, chociaż nie tylko.

Frontem do… pracownika

Nowoczesne aranżacje biur uwzględniają przede wszystkim potrzeby pracownika oraz biorą pod uwagę jego komfort. Przestrzenie typu open space, na których biurka nie są pooddzielane boksami, pozwalają na integrację zespołu, zapewniają dobrą komunikację oraz podtrzymywanie interakcji. Dzięki takiemu układowi aranżacyjnemu, w biurze jest więcej naturalnego światła, a przestronne przestrzenie wpływają na dobre samopoczucie i sprzyjają rozwojowi twórczej energii. Jest to rozwiązanie korzystne także dla pracodawcy, pozwala bowiem na swobodną aranżację bez ponoszenia kosztów remontu czy burzenia ścian. Jeśli zależy nam na przestrzeni zaprojektowanej w sposób idealnie odpowiadającej potrzebom pracowników, zlećmy zadanie zaplanowania pomieszczenia biurowego firmie inżynieryjnej Interbiuro.

Strefy, czyli active-based working

Innym współczesnym trendem aranżacji biura jest podzielenie jego przestrzeni na kilka różnych stref, służących różnym aktywnościom. Zadania, które mają do wykonania pracownicy, zostają przypisane poszczególnym pomieszczeniom. I tak swobodną konwersację, sprzyjającą burzy mózgów, zapewni open space. Mniejsze pokoje z kolei będą służyły samotnej pracy, wymagającej skupienia, a sale konferencyjne oficjalnym spotkaniom oraz zebraniom. Coraz częściej pracodawcy tworzą także mniejsze pomieszczenia, sprzyjające spontanicznym spotkaniom w nieskrępowanej atmosferze. Prawdziwą furorę robią pokoje, przeznaczone do relaksu, w których pracownik może na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków.