Przygotowanie terenu pod trawnik
30 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Niwelacja terenu. Jak przygotować teren pod trawnik?

Idealny trawnik powinien mieć płaską powierzchnię, która nie jest nachylona z żadnej strony. Przynajmniej taka jest teoria, bo w praktyce podłoża ogrodowe nie są wypoziomowane. To przeszkadza wielu właścicielom ogrodów, ponieważ nierówny trawnik jest często trudny w utrzymaniu. Na szczęście odpowiednia metoda np. niwelacja terenu może rozwiązać ten problem. Jak osiągnąć zamierzony efekt wymarzonego, równego ogrodu? Sprawdź!

Dlaczego warto mieć równy trawnik?

Trawnik bez nierówności i zagłębień jest ważny, ponieważ zapewnia dużo bardziej użyteczną powierzchnię. Każda aktywność (sportowa lub inna) będzie bezpieczniejsza i przyjemniejsza na równej powierzchni – od piłki nożnej po zwykłą zabawę w berka – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Równy trawnik przyczynia się również do łatwiejszego utrzymania ogrodu w nienagannym stanie. Skutkuje to lepszą jakością koszenia, gdyż kosiarka nie będzie skalpować trawnika. Dodatkowo pozwala także kosić szybciej, ponieważ urządzenie nie podskakuje na nierównościach. Poza tym koszenie na wyboistej powierzchni jest po prostu niewygodne.

Ostatnią zaletą równego terenu jest jego prawidłowy drenaż. Dziury i niskie wgłębienia mają tendencję do gromadzenia wody, co zwiększa ryzyko chorób trawnika. Niwelacja terenu sprawia, że powierzchnia zostaje wyrównana i odpowiednio zabezpieczona przed zalewaniem.

Przygotowanie terenu pod trawnik

Początkiem procesu wyrównywania ogrodu jest zaznaczenie całego obszaru, który będzie przeznaczony pod trawnik. Ważnym krokiem jest sprawdzenie podłoża pod kątem następujących materiałów i przedmiotów, które trzeba usunąć:

  • kamienie,
  • korzenie, gałęzie, inne części rośliny,
  • śmieci,
  • materiały budowlane (np. gruz, kawałki drutu itd.).

Im mniej obiektów lub części roślin przeszkadza, tym łatwiej jest przeprowadzić niwelację terenu. Poza tym trzeba zadbać o zasypanie wgłębień i wypełnienie otworów, w których zbiera się woda.

Sam proces wyrównania wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, dlatego prace najlepiej powierzyć specjalistom np. rodzinnej firmie ogrodniczej Leon Ogrody z Krakowa. Niezależnie od tego, czy wyrównany obszar dotyczy dużej działki, czy małego ogródka, eksperci w zakresie ogrodnictwa zrobią to profesjonalnie z zastosowaniem niezbędnych czynności dodatkowych (np. rozwiążą problemy z nawadnianiem).

Najlepszą porą roku na rozpoczęcie niwelacji terenu jest wiosna, ponieważ na wyrównanym podłożu można zasiać trawę, która urośnie, zanim nadejdą letnie upały. Warunki pogodowe wiosennych miesięcy jednocześnie zapewnią odpowiednią temperaturę i wystarczającą wilgotność gleby do wzrostu nasion. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, po kilku tygodniach można cieszyć się pierwszymi kępkami równego trawnika.