żaluzje plisowane
31 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Nietypowe okna spędzają sen z powiek? Okna trapezowe, trójkątne, półokrągłe? Mamy na nie sposób! 

Okna o nietypowych kształtach są oryginalne, a umiejętnie dobrane podkreślają styl budynku lub stanowią jego wizytówkę i ozdobę. Od uroczych wolich oczu, przez modne obecnie okna trapezowe, efektowne trójkąty po stylowe okna łukowe – wybór niestandardowych kształtów jest szeroki. Niecodzienne rozwiązania bywają jednak problematyczne, a jedną z kłopotliwych kwestii są osłony wewnętrzne. Na szczęście istnieją dobre rozwiązania.

Czym osłonić nietypowe okna? 

Powyższe pytanie zadaje sobie wielu właścicieli i mieszkańców lokali wyposażonych w okna o rzadko spotykanych kształtach, a także niejeden dekorator takich wnętrz. Standardowe rolety czy żaluzje tworzy się bowiem zwykle z myślą o oknach prostokątnych. Na rozwiązanie tego problemu ogromny wpływ ma bezpośrednie otoczenie okna od wewnątrz – jeżeli nad otworem okiennym jest wystarczająco dużo miejsca na zawieszenie karnisza, spokojnie można postawić na klasyczne firany i zasłony lub rolety (w tym rolety rzymskie) czy żaluzje montowane na ścianie bądź suficie, które po opuszczeniu przysłonią okno w nietypowym kształcie. Ich szerokość musi być wówczas dopasowana do najszerszego miejsca okna.

Innym pomysłem jest zamontowanie pionowych żaluzji lub eleganckich przesuwanych na boki zasłon panelowych, na przykład wytwarzanych przez pomorskiego producenta dekoracji okiennych Shadow System. Takie rozwiązanie sprawdzi się oczywiście głównie w przypadku dużych przeszkleń.

Plisy – doskonałe do okien o nietypowych kształtach 

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nad oknem nie ma miejsca lub koncepcja osłon niedopasowanych do kształtu okna nie wzbudza szczególnego entuzjazmu? Czym zasłonić od wewnątrz okno trójkątne, trapezowe czy okrągłe, by zapewnić sobie prywatność i uchronić się przed promieniami słońca? Odpowiedzią są wykonywane na wymiar żaluzje plisowane. To praktyczne, wygodne w użyciu, a przy tym eleganckie rozwiązanie umożliwia szeroki zakres regulacji – okno można osłonić w dowolnej części podnosząc plisę od dołu lub opuszczając ją z góry.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii żaluzje plisowane można bez problemu dopasować do okien o różnych kształtach. W przypadku okien półokrągłych lub w kształcie koła plisy układają się niczym wachlarz, z kolei do okien trójkątnych dopasowuje się je, ustawiając jeden z profili pod odpowiednim kątem. W oknach trapezowych stosuje się kombinację różnych kształtów, a ponadto plisy są dostępne również w wersji nieruchomej, montowanej na stałe. Do wyboru jest obsługa osłony: uchwytem, łańcuszkiem lub sznurkiem.