Szkło laminowane
28 grudnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Nieprzemijająca, ale zmienna moda na szkło we wnętrzach 

Szkło jest materiałem wyjątkowo cenionym w aranżacji wnętrz – trudno wyobrazić sobie przestrzeń mieszkalną, w której nie pojawiają się choćby drobne szklane elementy takie jak lustra, kabiny prysznicowe czy wazony i misy. Wraz z rozwojem technologii wytwarzania i zdobienia szkła zwiększa się zakres jego możliwości, a pomysły na wkomponowanie szklanych elementów we współczesne wnętrza są coraz śmielsze i ciekawsze.

Szkło we wnętrzach – co było modne kiedyś? 

Pierwszym i niezmiennym szklanym elementem każdego mieszkania są oczywiście okna. Poza funkcjami praktycznymi pełniły również rolę ozdobną. Szprosy, witraże, barwione szybki były w modzie od wieków. Tradycyjnie wnętrza dekorowano również lustrami, często bogato oprawianymi, o różnych kształtach, których zadaniem było i jest optyczne powiększenie i rozjaśnienie przestrzeni. W epoce modernizmu do wnętrz wprowadzono przeszklenia, coraz częściej wykorzystywano również szkło we frontach mebli i jako zamknięcia regałów i szaf z książkami. W Polsce w czasach PRL-u modne były luksfery, wazony z rżniętego szkła, a w latach 90. stoliki ze szklanymi blatami i żyrandole imitujące kryształ. Przełom XX i XXI wieku to czas intensywnego rozwoju technologii produkcji szkła i wprowadzania nowych rozwiązań, czego świetnym przykładem na rynku polskim jest firma Mochnik Glass z Opola, która oferuje gotowe wyroby szklane oraz produkuje elementy na zamówienie, współpracując w tym zakresie z przedstawicielami branży meblarskiej, budowlanej, wnętrzarskiej, a także oświetleniowej oraz łazienkowej.

Współczesne trendy wykorzystujące szkło w aranżacji mieszkań 

Współcześnie marzenie o szklanych domach powoli staje się rzeczywistością, a lista zastosowań szkła w aranżacji wnętrz nieustannie się wydłuża. Do najpopularniejszych należą ścianki prysznicowe, balustrady, fronty mebli, drzwi przesuwne, blaty stołów, półki, konsole, etażerki, lustra i ściany lustrzane. Na topie są wszelkiego rodzaju przeszklenia, począwszy od w pełni transparentnych ścianek działowych, przez matowe, półprzepuszczalne przepierzenia po wyraziste szyby z czarnymi szprosami w stylu industrialnym. Szklane ściany coraz częściej zastępują te tradycyjne, ponieważ pozwalają wydzielić pokój lub strefę bez optycznego zmniejszania przestrzeni i ograniczania dostępu do światła dziennego.

Szkło laminowane, czyli wielowarstwowe, pozwala na tworzenie balustrad i szklanych schodów, które szturmem podbijają salony. W modzie są również szklane panele i okładziny, z powodzeniem zastępujące kafelki w kuchni czy łazience. W łazienkach coraz częściej montuje się również umywalki ze szkła, a w kuchniach – szklane blaty. Odważni mogą zafundować sobie nawet przeszklony sufit czy podłogę.