szklany czajnik
19 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Nie tylko stal, czyli zalety porcelanowych i szklanych czajników

Czajnik to jeden z niezbędnych sprzętów w każdym domu i mieszkaniu. Jest bardzo często eksploatowany, więc decydując się na jego zakup, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów czajników, między innymi stalowe, porcelanowe i szklane. O ile stalowe są bardzo powszechne, o tyle pozostałe dwa rodzaje wybierane są odrobinę rzadziej. Mają jednak sporo zalet i jest to sprzęt zdecydowanie wart uwagi. Dlaczego będą dobrym wyborem? O tym poniżej!

Porcelanowe czajniki – klasyka elegancji

Porcelana to szlachetny rodzaj ceramiki, znany i ceniony od wielu stuleci. Porcelana świetnie utrzymuje wysoką temperaturę, więc czajniki lub dzbanki z tego materiału doskonale sprawdzą się u miłośników częstych spotkań przy kawie lub herbacie. Ceramika stwarza domowy, ciepły i przytulny nastrój. Czajniki porcelanowe możemy podzielić na klasyczne dzbanki oraz czajniki porcelanowe elektryczne. Dzbanki porcelanowe, jakie możemy kupić na rynku to ogrom wzorów i kolorów, od tych bardziej klasycznych po nowoczesne. Typowe porcelanowe dzbanki często występują w parze z zaparzaczem. Elektryczne czajniki ceramiczne są energooszczędne, wydajne i charakteryzują się wspaniałym designem. Dużą zaletą czajników ceramicznych jest ich szybkie ogrzewanie, więc jest to idealny sprzęt dla osób, które często korzystają z parzenia kawy czy herbaty i nie lubią długo czekać na zagotowanie wody. Nowoczesne czajniki elektryczne nie przegrzewają się oraz filtrują wodę dzięki specjalnie budowanym filtrom.

Czajniki szklane – nie tylko do nowoczesnych wnętrz

Szklany czajnik to praktyczny sprzęt do każdej kuchni, charakteryzujący się nowoczesnym designem. Dzięki przejrzystemu szkłu możemy na bieżąco widzieć poziom znajdującej się w nim wody, bez potrzeby otwierania i zaglądania do środka czajnika. Szkło stosowane do produkcji czajników jest w pełni bezpieczne, ponieważ nie używa się do niej zwykłego szkła, a odpornego na wysokie temperatury szkła boro-krzemowego. Zaletą takich czajników jest więc trwałość – nie musimy martwić się o to, że pod wpływem zmiany temperatury nasz sprzęt ulegnie pęknięciu. Ważne jednak, aby taki czajnik pochodził od sprawdzonego producenta (duży wybór zarówno ceramicznych, jak i szklanych czajników znajdziemy chociażby w sklepie Alkon), ponieważ z czajnikami niewiadomego pochodzenia może być bardzo różnie. Gotując wodę w szklanym czajniku zyskujemy pewność, że gotowana woda będzie bez szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych, które mogłyby pojawić się w przypadku czajników wykonanych na przykład z plastiku. Dużą zaletą czajników elektrycznych jest również ich estetyka, która świetnie będzie współgrała zarówno z kuchnią utrzymaną w minimalistycznym, skandynawskim czy klasycznym stylu.