aeracja trawnika
10 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Nie tylko koszenie. Aeracja, wertykulacja i inne ważne zabiegi z zakresu pielęgnacji trawnika

Odpowiednia pielęgnacja trawnika jest niezbędna, by móc cieszyć się pięknie wyglądającym teren zielonym. Ważne jednak, by wiedzieć, jak to właściwie robić, czyli czego potrzebuje gleba do powodowania dynamicznego wzrostu trawy. W dzisiejszym tekście opowiemy o podstawowych zabiegach z zakresu pielęgnacji trawnika. Wyjaśnimy, czym jest aeracja, wertykulacja, piaskowanie, nawożenie i opryskiwanie trawnika, a także specjalistyczne badanie gleby.

Czym jest aeracja, a czym wertykulacja i jakie mają znaczenie dla kondycji trawnika?

Zarówno aeracja, jak i wertykulacja stanowią wybrane zabiegi z zakresu pielęgnacji ogrodu. Niemniej nie są ze sobą tożsame. Aeracja polega na napowietrzaniu gleby i jej zadaniem jest rozluźnienie podłoża. Kiedy gleba ulega spulchnieniu, trawa ma odpowiednie warunki do wzrostu. W wyniku aeracji zwiększana jest masa korzeni trawnika, a jednocześnie wyrównywane są jego darnie. Jej pośrednimi skutkami jest między innymi zwiększenie elastyczności trawy, podwyższenie średniej temperatury gleby i ograniczenie wyparowywania z niej wody. Zdaniem specjalistów od pielęgnacji ogrodów, takich jak firma Knop świadcząca usługi ogrodnicze, częstotliwość przeprowadzania aeracji powinna być uzależniona od tego, jak dużej eksploatacji poddawany jest dany trawnik.

Poza aeracją równie ważna dla kondycji gleby i tym samym dla trawnika jest wertykulacja, która polega na pionowym cięciu darni. W wyniku likwidacji warstwy filcowej obumarłych roślin i mchów dochodzi między innymi do zredukowania próchnicy powierzchniowej, przerzedzenia podsiewu, a także do stworzenia optymalnych warunków do przeprowadzenia piaskowania.

W jaki jeszcze sposób można zadbać o swój trawnik?

Piaskowanie trawnika to kolejny istotny zabieg, który pomaga utrzymać glebę i trawnik w odpowiedniej kondycji. Polega na posypywaniu trawnika odpowiednią mieszanką do piaskowania mogącą mieć dwojakie działanie: podłoże piaszczyste zwiększa swoją zdolność do magazynowania wody, natomiast gliniaste zyskuje lepszy drenaż, co ułatwia korzeniom prawidłowy wzrost. Nie można też zapominać o nawożeniu trawnika, czyli dokarmianiu go odpowiednimi substancjami odżywczymi. Przed tym warto wykonać specjalistyczne badanie gleby, które pomoże ustalić potrzeby nawozowe danego trawnika. Ostatnim z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest opryskiwanie trawnika, dzięki któremu w skuteczny sposób można pozbyć się licznych chwastów, między innymi mniszka, stokrotki czy babki zwyczajnej.