Nawóz mineralny
20 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Nawozy mineralne polecane dla rolnictwa

Nawożenie to czynność, która jest niezwykle ważna – specjalistyczne nawozy rolnicze poprzez wzbogacanie gleby dostarczają roślinom niezbędne substancje odżywcze i składniki pokarmowe, czego efektem jest zwiększenie zarówno wysokości, jak i jakości plonowania. Szczególnie dużą popularnością cieszą się nawozy mineralne, wytwarzane na drodze syntezy chemicznej lub przeróbki kopalin. W artykule opisujemy te, które polecane są dla rolnictwa.

Czym są nawozy mineralne?

Nawozy mineralne, potocznie zwane sztucznymi, to najczęściej proste, pojedyncze związki chemiczne lub ich mieszaniny. Zawierają niezbędne składniki pokarmowe, które stymulują prawidłowy rozwój i wzrost roślin. Nawozy mineralne różnią się od siebie m.in. liczbą składników, zastosowaniem, formą, w jakiej występują, a także okresem stosowania. Najpopularniejsze są nawozy jedno i wieloskładnikowe – mogą one zawierać mieszankę dwóch lub więcej typów nawozów jednoskładnikowych połączonych ze sobą w dowolnych proporcjach lub składniki, które otrzymywane są w wyniku reakcji chemicznej minimum dwóch związków. W rolnictwie najczęściej stosuje się nawozy, w których składzie przeważa azot, fosfor, potas, wapń, siarka czy magnez. Efekt ich działania widoczny jest od razu, a składniki mineralne uwalniają się w glebie w równomiernym tempie.

Jakie nawozy mineralne są najlepsze?

Wybór odpowiedniego nawozu odgrywa bardzo dużą rolę, dlatego przed zakupem specjalistycznego produktu, warto dokładnie przeanalizować oferty producentów. Na rynku rolniczym znaleźć można m.in. nawozy azotowe, zarówno szybko, jak i wolno działające. Szczególnie polecane są do gleb zakwaszonych, a także do roślin, u których pożądane jest krzewienie. Równie często stosowane są nawozy fosforowe, które wpływają na jakość plonu – nie na ilość. Zwiększają tym samym odporność roślin na mróz, a także wpływają na prawidłowe ukorzenianie i krzewienie zbóż. Nawozy potasowe efektywnie wpływają na zdrowotność roślin, chroniąc je przed szkodliwymi chorobami – ze względu na to, że większość polskich gleb uboga jest w potas, często stosowane są w formie nawozów wieloskładnikowych, które – poza potasem – zawierają także magnez. Równie popularne są nawozy wapniowe, które redukują kwaśność gleby, neutralizują szkodliwe dla upraw jony glinu i chronią je przed działaniem metali ciężkich, jednocześnie zwiększając przyswajalność fosforu, magnezu, potasu i azotu. Ostatnie z nawozów mineralnych, nawozy magnezowe, stymulują rozwój systemu korzeniowego, chronią rośliny przed działaniem chorób i przyspieszają start ich wegetacji.

Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego nawozu dla swojej uprawy, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy oferującej artykuły rolno-ogrodnicze – jak Graminas. Eksperci z pewnością doradzą Ci, które produkty szczególnie sprawdzą się w przypadku danej rośliny.