21 kwietnia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Na jakie nasiona warto zwrócić uwagę komponując domowy zielnik

Zioła to doskonały dodatek, który wzmacnia smak niemalże każdego dania. Zastosowanie ziół sięga jednak zdecydowanie dalej – zioła stosowane są także w lecznictwie i kosmetyce, a dla niektórych z nas stanowią piękną ozdobę domów i mieszkań. Zioła mają także przepiękne zapachy i mogą służyć na przykład jako odświeżacze garderoby, czy samochodów. W naszym artykule przedstawiamy porady, jak urządzić domowy zielnik i jakie nasiona do niego wybrać.

Nasiona do domowego zielnika

Postaramy się omówić wymagania i zastosowania najbardziej popularnych gatunków ziół. Rozmaryn to gatunek, który wymaga dużej ilości światła i ciepła. Lepiej sadzić go w nieco większej donicy. Stanowi przyprawę do wielu dań i poprawia apetyt. Podobnie jest z pietruszką, która jest w Polsce wszystkim znana. To źródło witaminy C, dodatkowo działa oczyszczająco na nasz organizm. Pietruszka jest ziołem bardzo wytrzymałym i nie boi się chłodu. Bazylia to miłośniczka słońca, która potrzebuje umiarkowanego podlewania. Poza walorami smakowymi bazylia cechuje się działaniem leczniczym. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. W duecie z bazylią występuje często oregano, które pojawia się przede wszystkim w kuchni włoskiej. Modnym dodatkiem do sałatek jest ruccola, która rośnie bardzo szybko i intensywnie. Jeśli chodzi o zioła, które mają piękny zapach i mogą być wykorzystywane jako odświeżacze, przede wszystkim stosujemy lawendę i miętę. Lawenda dodatkowo pięknie wygląda, a napar z mięty pomaga nam z problemami trawiennymi. Napar z mięty pomaga również kobietom w ciąży, które zmagają się z porannymi nudnościami.

Miejsce na zielnik

Domowy zielnik możemy z powodzeniem urządzić na balkonie, w ogrodzie, czy nawet na parapecie – dowiadujemy się w firmie POLAN z Krakowa. Powinniśmy wybrać miejsce jak najbardziej nasłonecznione, ciepłe i osłonięte przed wiatrem. Niewiele gatunków preferuje stanowiska ocienione. Większość ziół, które dostępne są na naszym rynku, pochodzi z południa – rejonów gorących i słonecznych. Zioła źle znoszą spaliny i zanieczyszczenia, dlatego lepiej urządzić go po tej stronie domu lub mieszkania, które znajduje się dalej od ulicy. Nasiona do domowego zielnika najlepiej jest kupić bezpośrednio u hodowcy, nie w przypadkowym markecie. Zioła możemy z powodzeniem sadzić w donicach – jest to dobre rozwiązanie nawet w ogrodach, ponieważ ziołowe grządki nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Na rynku możemy spotkać się ze specjalnymi donicami na zioła, które mają otwór do nawadniania, ale z powodzeniem możemy użyć donic tradycyjnych, które mają otwór na spodzie. Do uprawy ziół nadaje się zwykła ziemia ogrodnicza. Nie należy wykorzystywać torfu i kory, ponieważ te składniki zakwaszają ziemię.