6 marca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Czy naprawdę warto inwestować w płaszcz wodny? Jakie są realne korzyści?

Wielu producentów zaleca właścicielom domów jednorodzinnych inwestycję w płaszcz wodny. Czy takie rozwiązanie przy kominku przyniesie nam realne korzyści? Warto się tego dowiedzieć, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Takie wybory powinny być przemyślane, ponieważ koszty z nimi związane nie są najniższe.

Czym jest płaszcz wodny?

Kiedy kończy się lato, marzymy o przyjemnych wieczorach przy kominku. Będziemy mogli wspominać wakacyjne chwile, wygrzewając się w ciepłych płomieniach. Producenci zalecają inwestycję w płaszcz wodny, czyli specyficzną konstrukcję, pozwalającą na znacznie efektywniejsze i bardziej ekonomiczne funkcjonowanie kominka. Kumulują ciepło, pozwalając na zasilanie nim innych instalacji – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy PB Ekodom.

Zalety płaszcza wodnego

Podstawową zaletą płaszcza wodnego jest zatem przynoszące więcej korzyści spożytkowanie ciepła. Nie wykorzystujemy o jedynie do ogrzewania, ale również do zasilania np. instalacji wodnej, pozwalającej cieszyć się ciepłą wodą. Ponadto, kominki z płaszczem wodnym charakteryzują się o wiele sprawniejszym działaniem. Pracują nawet o ponad 80 proc. lepiej od tradycyjnych kominków, przekazując ciepło także do grzejników ściennych. Tym samym obniżamy koszty ogrzewania, płacąc mniej za energię zużywaną do ogrzewania domu. Kominki mogą również współpracować z kolektorami słonecznymi.

Jak wybrać kominek z płaszczem wodnym?

Wybierając kominek z płaszczem wodnym, podstawową uwagę powinniśmy zwrócić na odpowiedni wkład, pozwalający kominkowi działać z właściwą mocą. Wkład powinien mieć solidny i gruby korpus, decydujący o jego szczelności. Warto też sprawdzić sposób sterowania. Powinniśmy mieć możliwość sterowania ręcznego oraz automatycznego, w zależności od naszych potrzeb. Wybierając urządzenie w sprawdzonej firmie, będziemy mogli liczyć na fachową pomoc doradców sprzedażowych.