pracownia projektowania wnętrz
6 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Największe wyzwania przy aranżacji domów jednorodzinnych

Coraz więcej osób zaczyna przywiązywać wagę nie tylko do wystroju wnętrza, ale także do jego funkcjonalności. W tym celu oglądamy programy o tematyce wnętrzarskiej, przeglądamy magazyny w poszukiwaniu inspiracji, a także korzystamy z rad i usług pracowni projektowania wnętrz. Podpowiadamy, jakie aspekty stanowią największe wyzwania przy aranżowaniu domów jednorodzinnych.

Zmieszczenie się w przewidzianym budżecie

Przygotowania do remontu domu należy rozpocząć od zaplanowania wydatków. Aby określić potrzebny nam budżet, należy spisać wszystkie elementy niezbędne do zaaranżowania wnętrza. Możemy rozpocząć tę czynność od wyszczególnienia pomieszczeń, a następnie do każdego z nich dopisać, jakie elementy powinny się w nim znaleźć. Kolejnym krokiem jest określenie cen za poszczególne meble i dekoracje. Warto w tym celu sprawdzić strony internetowe oferujące sprzedaż urządzeń, mebli i dodatków do domu. Przy zapisywaniu niezbędnych wydatków powinniśmy nieco zawyżyć przewidywane ceny, co zwiększy prawdopodobieństwo zamknięcia się w końcowej kwocie.

Zachowanie konsekwencji

Jednym z podstawowych błędów popełnianych podczas aranżacji dużych powierzchni jest brak konsekwencji. Rozpoczynając remont mamy wiele pomysłów, czego konsekwencją może okazać się niezdecydowanie w kwestii stylu, w jakim będzie urządzony dom. Z kolei koniec prac remontowych często związany jest ze zmęczeniem i brakiem chęci poświęcania dodatkowych dni na dopracowanie domu do perfekcji.

Jak twierdzi ekspert reprezentujący pracownię projektowania wnętrz Comfy Life: „Często efektem długotrwałego remontu jest pozostawienie tymczasowego rozwiązania, tak zwanej prowizorki, na wiele lat. Właściciele dochodzą do wniosku, że skoro jakieś rozwiązanie się sprawdza, nie musi być ono prawidłowo wykonane”.  

Warto jednak pamiętać, że uporanie się z problematycznymi rozwiązaniami, nie tylko poprawi bezpieczeństwo ich użytkowania, ale także da nam poczucie satysfakcji. 

Spersonalizowanie wnętrza

Kolejnym wyzwaniem przy aranżacji domu jednorodzinnego jest spersonalizowanie wnętrza, a co za tym idzie nadanie mu wyjątkowych i indywidualnych cech. Jeśli nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie jak połączyć wszystkie elementy, by tworzyły spójną całość, z pomocą mogą przyjść nam specjaliści z pracowni projektowania wnętrz. Zamienią oni pomieszczenia bez wyrazu w takie, które będą odpowiadać naszym gustom. Pozostawienie pomieszczeń bez spersonalizowanej aranżacji skazuje nas na wygląd mieszkania katalogowego, pozbawionego rodzinnego ciepła i indywidualnego gustu. Będziemy także niechętnie w nich przebywać i unikać zapraszania bliskich.