prace wykonczeniowe remont domu
22 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Najważniejsze prace wykończeniowe w domach i mieszkaniach

Postawienie samej konstrukcji domu, czy też, szerzej rzecz ujmując, budynku mieszkalnego, to jak wiadomo dopiero pierwszy etap budowy. Chociaż jest to rzecz pierwszorzędnej wagi, to  jednak przy dzisiejszych możliwościach technicznych etap ten przebiega w miarę szybko. Prawdziwie mozolna i trudna praca to, prowadzone na ogół ręcznie, roboty wykończeniowe, których celem jest doprowadzenie obiektu do takiego stanu, w którym będzie on nadawał się do użytkowania.

Roboty wykończeniowe czy remont?

Czy roboty wykończeniowe i remont są pojęciami tożsamymi? Otóż nie. W branży budowlanej tym pierwszym terminem przyjęło się określać wszelkie, konieczne jeszcze do wykonania prace po postawieniu budynku do tzw. stanu surowego zamkniętego, zakończonego jego zadaszeniem, wstawieniem okien i drzwi wejściowych. Wszystko, co należy zrobić jeszcze później wewnątrz budynku to właśnie prace wykończeniowe. Natomiast remonty i modernizacje wykonuje się na obiektach już istniejących, przy czym mogą to być całe budynki, jak i tylko pojedyncze mieszkania, lub jakaś większa ich ilość. Nie znaczy to w żadnym razie, że remonty zawsze są mniej pracochłonne; często wiążą się one z licznymi wyburzeniami i przebudowami, które w sumie mogą wymagać niejednokrotnie większego nakładu pracy niż zwykła „wykończeniówka” nowego domu czy nowego mieszkania. Oczywiście działania remontowo-wykończeniowe to bardzo szerokie spektrum różnego rodzaju prac budowlanych, my jednak wymienimy w dalszej części artykułu tylko najważniejsze z nich, przy czym wykorzystamy tutaj wiedzę, którą podzielili się z nami na ten temat specjaliści z firmy Mikoś-Budownictwo z Krakowa.

Najważniejsze budowlane prace wykończeniowe i remontowe

W gruncie rzeczy w obu opisywanych wyżej przypadkach mamy do czynienia z wykonywaniem tych samych robót; przedstawione wyżej rozróżnienie jest wyłącznie podziałem formalnym.

Wymieńmy więc wreszcie najważniejsze prace wykończeniowe, a tym samym także i remontowe, które zazwyczaj wykonuje się we wszystkich nowych lub poddawanych kompleksowej modernizacji domach i mieszkaniach; oto one:

 • budowa ścianek działowych,
 • wstawianie wewnętrznych drzwi,
 • wykonanie instalacji,
 • montaż armatury sanitarnej,
 • tynkowanie,
 • wykonanie wylewek oraz izolacji,
 • regipsy,
 • płytkowanie,
 • malowanie i tapetowanie,
 • wykonanie podłóg,
 • montowanie balustrad.

Jak widzimy zakres tych podstawowych prac wykończeniowych (lub też remontowych) w nowo oddawanych lub też tylko remontowanych mieszkaniach albo domach jest całkiem spory. Do tego mogą dochodzić oczywiście także dodatkowe roboty zlecone przez właściciela lokalu, a wśród nich np. zabudowa mebli czy wykonanie izolacji akustycznych.