rośliny ozdobne w ogrodzie
2 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Najpopularniejsze rodzaje roślin ozdobnych

Zieleń w ogrodzie może przybierać różne formy. To zasługa wykorzystania najróżniejszych gatunków w jednym miejscu, ponieważ do roślin ozdobnych można zaliczyć zarówno kwiaty, krzewy, pnącza a nawet drzewa. Wspaniałą ozdobą ogrodu mogą być także iglaki. Obserwując jednak rodzime ogrody, dochodzimy do wniosku, że najwięcej uwagi ich właściciele poświęcają kwiatom. Które z roślin ozdobnych są najpopularniejsze?

Najchętniej uprawiane rośliny, które zdobiące ogród

Wiele centrów ogrodniczych corocznie oferuje nowe gatunki roślin, jednak wciąż największym zainteresowaniem cieszą się te same odmiany. Pewnie spowodowane to jest stałymi upodobaniami klientów albo doświadczeniem w uprawie.

Niezmiennie od jakiegoś czasu właściciele ogrodów upodobali sobie wiosenne kwiaty które zakwitają, gdy jeszcze leżą resztki śniegu. Mowa tutaj o krokusach, które są zwiastunami wiosny. Obok nich często rosną przebiśniegi, szafirki i cebulice syberyjskie. Nieco później zakwitają chętnie siane niezapominajki, które odradzają się co roku w tych samych miejscach. Najczęściej uprawiane kwiaty wieloletnie to róże, piwonie, bratki, liliowce i narcyzy.

Prawdziwą ozdobą ogrodu są różnych gatunków pnącza. Tak o tym mówi przedstawiciel firmy Ogrody od A do Z, której profilem działalności między innymi jest projektowanie ogrodów: – Pnącza już na stałe zadomowiły się w naszych ogrodach. Nic w tym dziwnego, bo mogą one być prawdziwą ozdobą terenów sąsiadujących z naszymi domami. Dodatkowo mogą upiększać ogrodzenia, tarasy, pergole i nawet fragmenty murów.

Innym gatunkiem roślin ozdobnych są iglaki. Jako że są one roślinami zimozielonymi, to mogą być ozdobą ogrodu w czasie, gdy inne gatunki właśnie odpoczywają. Ponadto mogą jeszcze pełnić rolę żywopłotów, ale równocześnie pełnią rolę tła dla innych kwitnących gatunków. Najpopularniejsze iglaki to tuje, cyprysy, świerki, jodły, jałowce i modrzewie.

Piękne drzewa prawdziwą ozdobą ogrodu

Rozważając projektowanie ogrodu z prawdziwego zdarzenia, nie można zapominać o drzewach. W tym przypadku możliwości są naprawdę szerokie. Od drzew czy krzewów wybitnie ozdobnych, takich jak judaszowce, derenie ozdobne, tulipanowce do wszelkich okazów typowo owocowych, gdzie kwitnienie występuję wiosną a jesienią można uskutecznić zbiór smacznych owoców. Mowa tutaj przede wszystkim o wiśniach, śliwach i jabłoniach, które na potrzeby małych ogrodów występują w odmianach karłowatych lub w postaci tak zwanych drzewek kolumnowych. Tego rodzaju drzewka nie rozrastają się w szerz, a kwiaty i owoce rosną w bliskim sąsiedztwie pnia, co wygląda wyjątkowo efektownie. Smak i wygląd owoców z tego rodzaju drzewek w niczym nie ustępuje owocom wychodowanym w sposób tradycyjny.