bramy garazowe brama rodzaje
10 października 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Najpopularniejsze rodzaje bram garażowych pod względem typu konstrukcji

Brama garażowa pełni istotną funkcję na każdej posesji, czy to w przypadku domów jednorodzinnych, czy obiektów przemysłowych. Chroni pojazdy i inne cenne rzeczy przed kradzieżą, zapewniając bezpieczne i wygodne użytkowanie garażu, a do tego może być również ozdobą budynku. Jakie wyróżniamy najpopularniejsze technologie stosowane w konstrukcji bram garażowych?

Bramy uchylne

Ten typ konstrukcji, który skutecznie zastąpił tradycyjne bramy rozwierane, należy do najczęściej stosowanych. Ogromna popularność bram uchylnych wynika przede wszystkim z prostoty ich obsługi i montażu – mamy tu do czynienia ze skrzydłem, zazwyczaj stalowym, które podczas otwierania unosi się do góry. Oznacza to jednak konieczność dysponowania odpowiednio dużą przestrzenią przed wejściem do garażu, aby móc zaparkować auto z zachowaniem bezpiecznej odległości od otwierającej się bramy.

Szeroka gama oklein stosowanych do wykończenia tego typu bram pozwala na dopasowanie kolorystyki i wzornictwa skrzydła do stylu posesji.

– Dodaje przedstawiciel hurtowni materiałów budowlanych Golden z siedzibą w Malborku.

Takie proste, funkcjonalne i trwałe rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku posiadłości mieszkalnej, jak i usługowej czy przemysłowej.

Bramy segmentowe

Kolejnym typem konstrukcji bram garażowych, które obecnie zyskują na popularności, są bramy segmentowe. Jak sama nazwa wskazuje, są one zbudowane z segmentów, czyli szerokich paneli produkowanych ze stali oraz pianki poliuretanowej, które podczas otwierania bramy chowają się pod sufitem garażu lub też ewentualnie na jego bocznej ścianie, w zależności od wybranego modelu. Przesuwanie skrzydła możliwe jest dzięki zastosowaniu systemu prowadnic. Taka konstrukcja, gdzie płaszcz bramy nie wysuwa się na zewnątrz budynku, nie wymaga dysponowania dużym podjazdem. Do zalet bram segmentowych należą również ich dobre parametry izolacyjne, które zapobiegają ucieczce ciepła z budynku.

Inne rozwiązania

Zarówno bramy uchylne, jak i segmentowe są chętnie stosowane w przypadku garaży przy budynkach mieszkalnych. Wyróżniamy jednak także bramy użytkowane w obiektach przemysłowych, gdzie liczy się przede wszystkim funkcjonalność i optymalne zagospodarowanie przestrzeni. W halach czy na magazynach wykorzystuje się m.in. bramy podwieszane przesuwne, a także bramy harmonijkowe. Na popularności zyskują również bramy roletowe, które w przeciwieństwie do modeli segmentowych nie wymagają miejsca na suficie garażu, gdyż w ich przypadku płaszcz wykonany z cienkich lameli nawijany jest na wał. To maksymalna oszczędność miejsca w garażu i wygoda użytkowania.