Żaluzje fasadowe
31 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Najpopularniejsze osłony okienne i ich charakterystyka

Osłony okienne powoli stają się alternatywą dla firan i zasłon. Są one coraz chętniej wybierane przez wielu użytkowników. Nic dziwnego, skoro są dużo łatwiejsze w czyszczeniu i nie trzeba ich często zmieniać. Wśród popularnych osłon okiennych znajdują się przede wszystkim żaluzje, rolety i markizy. Każda z nich na swój sposób chroni pomieszczenia przed dopływem promieni słonecznych. Czym wyróżniają się poszczególne produkty? O tym poniżej.

Rolety – wewnętrzne czy zewnętrzne?

Jeśli chodzi o rolety, użytkownicy mają do wyboru ich dwie wersje: wewnętrzną i zewnętrzną. To, na jaką się zdecydują, zależy wyłącznie od osobistych upodobań i gustu. Jedne i drugie chronią przed dopływem promieni słonecznych, jednak ich działanie jest nieco inne. Poza ochroną przed słońcem, zadaniem rolet zewnętrznych jest także zabezpieczenie przed włamaniem.

Rolety wewnętrzne zazwyczaj są wykonane z miękkiego i łatwego w utrzymaniu czystości materiału. Montuje się je na rolce tuż nad otworem okiennym lub bezpośrednio do ramy. Ich działanie opiera się na mechanizmie sznurkiem, który pozwala rozwijać i zwijać roletę w prosty sposób. Wystarczy pociągnąć za przeznaczony do tego koniec sznurka i wybrać odpowiednie ustawienie. Rolety można podzielić na kilka rodzajów, wśród których wyróżniają się:

  • rolety plisowane,
  • rolety rzymskie,
  • wspomniane wyżej rolety zewnętrzne,
  • rolety dzień-noc.

Wybór konkretnego modelu zależy wyłącznie od potrzeb i upodobań użytkownika. Ważne jest, aby rolety jak najlepiej odgrywały swoją rolę, a przy tym nienagannie się prezentowały.

Żaluzje – szeroki wybór rozwiązań

Podziału żaluzji można dokonać przede wszystkim pod względem materiału zastosowanego do produkcji. Do oferowanych przez firmę Budtrans ze Szczecina osłon tego rodzaju należą:

  • żaluzje aluminiowe,
  • żaluzje drewniane,
  • verticale.

W przeciwieństwie do rolet żaluzje zapewniają możliwość sterowania kierunkiem padającego światła. Nawet przy maksymalnym zasłonięciu do wnętrza mogą dostawać się promienie. Jednocześnie pomieszczenie nie będzie widoczne z zewnątrz.

Żaluzje dostępne są także w wersji sterowanej elektronicznie. Jest to niezwykła wygoda dla użytkowników, ponieważ nie trzeba za każdym razem ręcznie ustawiać wysokości osłon.  Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w przypadku coraz chętniej stosowanej technologii Smart Home. Regulując ustawienie żaluzji na odległość, można zaoszczędzić na ogrzewaniu i klimatyzacji.

Każdy z wymienionych wyżej rodzajów osłon doskonale radzi sobie z ochroną przed promieniami słonecznymi, a przy tym nadaje wnętrzom oryginalnego wyglądu.