nasiona-kwiatow
9 października 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Najpopularniejsze nasiona kwiatów jednorocznych

Kwiaty jednoroczne to popularny wybór do ogrodów, parków, a także na balkony i tarasy. Dzięki nim można bowiem każdego roku cieszyć się widokiem innych gatunków, dowolnie zmieniając kompozycje kwiatowe na rabatach czy w donicach. Tego typu rośliny są przeważnie proste w uprawie i zachwycają bogactwem barw oraz kształtów. Jakie wyróżniamy najpopularniejsze nasiona kwiatów jednorocznych i czym się one charakteryzują?

Nasiona kwiatów jednorocznych – uprawa do siewu

Nasiona kwiatów jednorocznych dzielą się na te przeznaczone do uprawy w formie bezpośredniego wysiewu do gruntu oraz z tzw. rozsady. Najprostszym i najmniej czasochłonnym rozwiązaniem jest zakup nasion z grupy pierwszej, czyli do siewu. Tego typu gatunki, oferowane np. przez Przedsiębiorstwo Nasienne TORAF, są bardziej odporne na zmienne temperatury, w związku z czym nie zaszkodzą im ewentualne wiosenne przymrozki. Nasiona te wysiewa się prostu do gruntu, czyli tam, gdzie będą rosły, w różnych terminach w zależności od gatunku – najczęściej jest to kwiecień lub maj. W większości przypadków kwiaty powinny znaleźć się w stanowiskach nasłonecznionych. Do najpopularniejszych rodzajów nasion kwiatów jednorocznych, które można wysiewać do gruntu, należą różnobarwne aksamitki oraz cynie – niezwykle proste w uprawie.  Równie popularne są nasturcje – powszechnie spotykane wielokolorowe, pnące kwiaty idealne na rabaty, ale także do kwietników na balkonach. Na rabatach często spotkać można także powtarzające kwitnienie nagietki. Jeśli preferujemy kwiaty o intensywnym zapachu, można zdecydować się na urokliwą maciejkę bądź groszek pachnący.

Nasiona kwiatów jednorocznych – uprawa z rozsady

Na czym polega uprawa z rozsady? To hodowanie roślin w początkowym etapie w zamkniętych pomieszczeniach, czy to na parapecie okna, czy w specjalnie przystosowanej szklarni. Następnie tak pozyskane młode rośliny przesadza się z donic lub multipalet do gruntu. Zwykle następuje to w połowie maja, kiedy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Najpopularniejsze nasiona kwiatów jednorocznych przeznaczone do rozsady to przede wszystkim niezwykle popularne, obficie kwitnące petunie oraz szałwia błyszcząca. W wielu ogrodach znajdziemy również lwie paszcze z charakterystycznymi dzwonkowatymi kwiatami tworzącymi wielokolorowe grona. Późnym latem i wczesną jesienią rabaty ozdobią z kolei fantazyjne astry. Ciekawie prezentują się również bogato ukwiecone skupiska lobelii. Warto przy tym zaznaczyć, że niektóre nasiona kwiatów jednorocznych nadają się do uprawy zarówno z siewu, jak i z rozsady. Pamiętajmy też, by przy zakupie nasion kwiatowych brać pod uwagę warunki, jakie możemy im zapewnić, np. rodzaj gleby czy stopień nasłonecznienia. Odpowiednio dobrane i właściwie pielęgnowane kwiaty jednoroczne staną się prawdziwą ozdobą każdego ogrodu i kwietnika.