Rośliny jednoroczne
12 sierpnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Najpopularniejsze kwiaty ogrodowe jednoroczne

Własny ogród z kwiatami jest marzeniem wielu osób. Jego uprawa to niezwykle przydatne hobby, mogące nie tylko upiększyć posesję, ale też pomóc w zachowaniu nienagannej kondycji fizycznej i emocjonalnej. Posiadacze ogrodów bardzo często nie mogą zdecydować się na to, jakie rośliny w nim uprawiać. Najbardziej popularne, ale też łatwe w pielęgnacji, okazują się kwiaty jednoroczne. Podpowiadamy, które z nich cieszą się największym zainteresowaniem.

Czym wyróżniają się jednoroczne kwiaty ogrodowe?

Kwiaty ogrodowe jednoroczne przechodzą cały cykl życiowy w ciągu jednego roku. Najpierw kiełkują, następnie wykształcają część wegetatywną oraz generatywną, a na koniec zasychają i całkowicie obumierają. Kwiaty jednoroczne trzeba siać co sezon, jednak mogą być niepowtarzalną dekoracją ogrodu, dlatego zdecydowanie są warte zachodu.

Specjaliści z Zakładu Hodowlano Nasiennego POLAN są przekonani: Kwiaty jednoroczne są szczególnie polecane dla osób, które lubią częste zmiany w aranżacji ogrodu. Każdego roku można całkowicie przekształcać uprawę, dzięki czemu nie będzie monotonna. Ważną cechą roślin jednorocznych jest to, że nie muszą wytrzymywać mroźnych zim. Często także wysiewają się same i kwitną w kolejnym sezonie.

Które kwiaty jednoroczne są najchętniej uprawiane w ogrodzie?

Jednym z najpopularniejszych kwiatów jednorocznych jest chaber bławatek. Te niebieskie kwiaty można powszechnie spotkać na łąkach i skrajach pól, jednak świetnie sprawdzają się w dość suchym ogrodzie o dziewiczym charakterze. Chaber występuje w różnobarwnych odmianach, na rynku można spotkać też kwiaty o wielu kształtach płatków. Roślina jest bardzo łatwa w uprawie i lubi rozwijać się w dużych skupiskach.

W tradycyjnym ogrodzie bardzo często można spotkać jasnożółte i pomarańczowe kwiaty jednoroczne, czyli nagietki. Te rośliny były uprawiane już w średniowieczu, szczególnie na terenach wiejskich. Nasiona nagietków są niezwykle odporne na mróz, dlatego w kolejnym sezonie często sieją się same. Dodatkowo kwiaty nagietka można wykorzystać w celach leczniczych.

Do najpiękniejszych kwiatów jednorocznych należy także słonecznik, nazywany również kwiatem słońca. Stanowi piękną dekorację ogrodzenia, a nawet domowego muru. Dla słonecznika najlepsze są intensywnie nasłonecznione miejsca bogate w żyzną glebę, jednak jego uprawa nie jest trudna. Słoneczniki lubią środowisko wilgotne, dlatego latem warto je samodzielnie podlewać. Dodatkowo roślinę można hodować w pojemnikach, a jej nasiona stanowią ceniony, bogaty w składniki mineralne i tłuszcze przysmak.