ogrzewanie
9 czerwca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Najkorzystniejsze metody ogrzewania. Krótki przegląd nowoczesnych rozwiązań

Rozwój technologiczny sprawia, że uzyskujemy coraz więcej narzędzi umożliwiających sprawne przetworzenie i wykorzystanie energii cieplnej, niezbędnej do ogrzewania powietrza bądź wody. Poniżej prezentujemy korzystne metody ogrzewania, możliwe do zastosowania przy użyciu dostępnych na rynku sprzętów i urządzeń.

Pompy ciepła

Pompy ciepła to najbardziej ekonomiczne urządzenie, służące do ogrzewania pomieszczeń i wody. Gruntowa pompa ciepła np. NIBE F1245 czerpie energię cieplną zakumulowaną w gruncie i wykorzystuje ją do ogrzewania budynku. Urządzenie instaluje się wewnątrz budynku, a energia pozyskiwana jest przez kolektor gruntowy, wypełniony niezamarzającym roztworem glikolu. Urządzenie może również produkować ciepłą wodę użytkową we wbudowanym, bądź w osobnym zbiorniku c.w.u., a także realizować funkcję chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim, wykorzystując chłód zawarty w ziemi, zupełnie za darmo. Gruntowa pompa ciepła NIBE pracuje niezależnie od warunków pogodowych przez cały rok, z wysoką efektywnością, dzięki czemu roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 130 m2, będzie wynosił około 1400 zł, czyli zaledwie 116 zł miesięcznie.

Powietrzna pompa ciepła np. NIBE SPLIT zasilana jest powietrzem zewnętrznym, z którego potrafi czerpać energię cieplną i wykorzystywać ją do ogrzewania budynku, nawet przy niskich temperaturach do -20°C.Urządzenie instaluje się przy ścianie na zewnątrz budynku (jednostka zewnętrzna), a powietrze zasysane jest przez wentylator wbudowany w pompie ciepła. Urządzenie może również produkować ciepłą wodę użytkową w centrali wewnętrznej i realizować funkcję chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. Pompa ciepła pracuje do -20°C, więc w ciągu kilku najzimniejszych dni w roku, jej praca wspomagana jest szczytowym źródłem grzewczym, np. grzałką elektryczną wbudowaną w jednostce wewnętrznej lub innym istniejącym źródłem ciepła. Brak konieczności wykonywania kolektora gruntowego sprawia, że instalacja powietrznej pompy ciepła NIBE bardzo szybko się zwraca, szczególnie w przypadku domów termomodernizowanych, pozwalając na redukcję rachunków za ogrzewanie, do 75%.

Pompy ciepła służące do ogrzewania ciepłej wody użytkowej mogą być zasilane na kilka sposobów – powietrzem z zewnątrz, powietrzem okalającym urządzenie bądź pochodzącym z pomieszczeń sąsiadujących. Korzystnym rozwiązaniem jest wykorzystanie powietrza z pomieszczeń, obfitujących w tzw. ciepło odpadowe (np. z pralni czy suszarni). Korzystnym efektem ubocznym działania powietrznych pomp ciepła do ogrzewania wody, jest obniżenie temperatury powietrza, płynącego przez urządzenie. Tego typu, schłodzone powietrze idealnie nadaje się do wykorzystania w spiżarniach i schowkach.

To jednak nie wszystko. Nowoczesne technologicznie pompy ciepła idealnie integrują się z innymi instalacjami grzewczymi. Można je również na bieżąco rozbudowywać, np. w oparciu o kolektory słoneczne czy inne źródła cieplne.

Podgrzewacze wody

Kiedy zależy nam na szybkim i ekonomicznym podgrzaniu wody, warto zainwestować w funkcjonalny podgrzewacz. Sprzęty tego typu przeważnie mają formę bojlerów, montowanych nad zlewem bądź umywalką, choć znajdziemy również wersje do mocowania pod danym przyborem, ze stojącą baterią.

Wśród dostępnych na rynku modeli przeważają elektryczne podgrzewacze wody – ciśnieniowe oraz bezciśnieniowe. Na podgrzewacz ciśnieniowy stale oddziałuje ciśnienie wody wodociągowej. W przypadku podgrzewacza bezciśnieniowego, zimna woda wpływa wyłącznie w momencie poboru, wypierając tym samym wodę ciepłą. Zbiornik podgrzewacza bezciśnieniowego nie musi zatem znosić zbyt wielkich przeciążeń – często buduje się go z tworzyw sztucznych, odpornych na korozję. Interesującą opcją są również podgrzewacze przepływowe, pobierające prąd wyłącznie w trakcie poboru wody. Sprawdzają się one świetnie w układach jednopunktowego zaopatrywania w ciepłą wodę, gwarantując najwyższy komfort korzystania z c.w.u.

Kotły peletowe

Kotły peletowe pozyskują energię cieplną dzięki spalaniu peletu drzewnego. Jest to rozwiązanie niezwykle ekologiczne – zwłaszcza biorąc pod uwagę stopień współczesnego zanieczyszczenia środowiska czy wzrastające ceny paliw kopalnianych.

Urządzenia tego typu charakteryzują się wysokim komfortem i prostotą obsługi. Zawdzięczają to w największym stopniu swojej automatyzacji – m.in. dawkowaniu paliwa, kontroli procesu spalania oraz sterowaniu instalacją grzewczą. Zainwestowanie w kotły peletowe to niekiedy naprawdę dobra decyzja – zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają dostępu do gazu ziemnego, bądź też zamieszkują domy energooszczędne, czerpiące ze źródeł energii odnawialnej.

Systemy solarne

Stosowanie zestawów solarnych (kolektorów, zasobników, regulatorów itd.) jest obecnie uznawane za jedną z bardziej innowacyjnych metod pozyskiwania energii cieplnej. Charakteryzuje się ona dużą ekonomiką i ekologicznością – bez wykorzystania centralnego ogrzewania oraz kosztownych olejów opałowych czy gazów.

Szczególną popularnością cieszą się kolektory słoneczne, zwane inaczej solarami. Pochłaniają one energię słoneczną, którą następnie przekształcają w ciepło ogrzewające przepływający nimi płyn. Rozwiązanie to robi furorę zwłaszcza w jednorodzinnych gospodarstwach domowych. Obecnie w Polsce pracują kolektory, których łączną powierzchnię użytkową szacuje się na ponad 300 tys. m2!

Dobry wybór u zaufanego źródła

Niezależnie od metody ogrzewania, na jaką się zdecydujemy, warto pamiętać o jednym – dobrej jakości sprzęty ogrzewcze możemy nabyć wyłącznie u sprawdzonych producentów. Zaufana marka to gwarant sprawności technologicznej, na której przecież w największym stopniu nam zależy. Świetny przykład stanowi tu firma NIBE-BIAWAR – renomowany producent wysokiej klasy urządzeń grzewczych. Technologie pod marką NIBE i marką BIAWAR już od kilkudziesięciu lat udowadniają swoją niezawodność, stawiając na wygodę i przyjemność użytkowania.