zatkane rury kanalizacyjne
26 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Najczęstsze przyczyny zatkania rur kanalizacyjnych

Sytuacja, w której dochodzi do niedrożności rur kanalizacyjnych lub całej instalacji, może być problematyczna dla właściciela budynku. Często ma także wpływ na mieszkania sąsiednie. Stosowanie tak zwanych domowych sposobów może dodatkowo pogłębić problem, a nie rozwiązać go. W takiej sytuacji jej udrażnianie należy powierzyć specjalistom. Wcześniej jednak warto poznać główne przyczyny zatkania rur kanalizacyjnych, co pomoże zapobiec problemom w przyszłości.

Działaj rozsądnie i zapobiegaj zatkaniu rur kanalizacyjnych

Instalacja kanalizacyjna znajduje się w każdym domu. Jednak mało kto się nią przejmuje – do momentu aż nie pojawią się pierwsze problemy z jej drożnością. Zatkanie rur kanalizacyjnych może dotyczyć:

  • kuchni,

  • łazienki,

  • ubikacji.

Najgorszym możliwym scenariuszem jest brak drożności rur w całym domu. Głównymi przyczynami, które powodują niedrożność kanalizacji, są odkładające się przed długi czas zanieczyszczenia. W wielu przypadkach problem ten związany jest z bezmyślnym użytkowaniem kanalizacji ze względu na własną wygodę. Spuszczanie w toalecie pozostałości z obiadu, czy innych odpadków to nie najlepszy pomysł, aby się ich pozbyć. To samo dotyczy spuszczania w zlewie czy brodziku produktów, co ewidentnie nie powinno mieć miejsca – zauważa specjalista z firmy POMOC KANALIZACYJNA KAMIL TESZNER.

Proces odkładania się zanieczyszczeń może trwać bardzo długo – będzie on niewidoczny, jednak to prawdziwa tykająca bomba, która w najmniej spodziewanym momencie postanowi zadziałać i zwrócić wszystko, co zalega w rurach z powrotem do wnętrza. Niewłaściwe użytkowanie kanalizacji to tylko jedna z przyczyn. Bardzo ważną kwestią jest także nieprawidłowo wykonana instalacja.

Usuwanie zatoru w kanalizacji – na czym polega?

Najprostszym sposobem na uniknięcie zatoru w kanalizacji jest jej odpowiednie użytkowanie. W praktyce oznacza to między innymi regularne stosowanie chemii udrażniającej rury zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Warto jednak zachować umiar. Często to nieodpowiednie dawkowanie przyczynia się do powstawania zatorów – np. wsypanie zbyt dużej ilości granulatu spowoduje jego zlepienie się w przewodach, a to doprowadzi do powstania zatoru i awarii. Niewielkie zatkania często można usunąć na własną rękę. Jednak są sytuacje kryzysowe, w których konieczne jest wezwanie odpowiednich specjalistów.

Często zatory powstają w miejscach bardzo trudno dostępnych, gdzie brak odpowiedniej wiedzy o budowie instalacji oraz specjalistycznego sprzętu skutecznie uniemożliwiają samodzielną naprawę. W takiej sytuacji jak najszybciej należy wezwać odpowiednią firmę, zajmującą się udrażnianiem instalacji. Dzięki wykwalifikowanym pracownikom oraz sprzętowi, przedsiębiorstwo jest w stanie szybko zlokalizować problem, a co najważniejsze udrożnić instalację w bardzo krótkim czasie – przywracając jej tym samym funkcjonalność.