pompa ciepła
28 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Najczęstsze błędy montażowe i eksploatacyjne dotyczące pomp ciepła

Błędy podczas montażu pompy ciepła mogą zaważyć na komforcie użytkowania instalacji. Najczęstsze niedociągnięcia to nieprawidłowe wykonanie zamienników poziomych i pionowych oraz pozostawienia powietrza w układzie chłodniczym. Najpoważniejsze błędy w eksploatacji popełniane przez użytkowników to ignorowanie komunikatów i ostrzeżeń systemowych.

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to rodzaj maszyny cieplnej, której właściwości grzewcze wynikają z wymuszania obiegu ciepła w kierunku odwrotnym do naturalnego, czyli z obszaru o niskiej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Podstawowym zastosowaniem pomp ciepła jest ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej.

Dobór odpowiedniej pompy zależy od zapotrzebowania na ciepło w konkretnym budynku i związany jest z jego konstrukcją. Określenie odpowiednich parametrów pompy ciepła oraz montaż instalacji najlepiej zlecić firmie specjalizującej się w branży. Na terenie województwa mazowieckiego warto skorzystać z usług firmy ogólnobudowlanej Invest Complex-2 sp.z o.o., która ma na swoim koncie wiele zrealizowanych instalacji.

Najczęstsze błędy popełniane przy montażu pomp ciepła

Najczęstszym błędem popełnianym na etapie montażu pompy ciepła jest wybór nieodpowiedniego podwykonawcy. Kierując się ceną, zwykle zyskujemy usługę o niskiej jakości, co przekłada się na wydajność całego systemu. Instalacja może działać wadliwie, jeśli ekipa montażowa zostawi w układzie chłodzącym powietrze, które może powodować problemy w działaniu obiegu. W przypadku pompy gruntowej ogromne znaczenie ma prawidłowe umiejscowienie wymienników, które muszą znajdować się na odpowiedniej głębokości. Częstym niedociągnięciem jest nieprawidłowe wykonanie systemu odprowadzania skroplin, a także zastosowanie podzespołów o nieprawidłowych parametrach. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, montaż pompy ciepła warto zlecić sprawdzonej ekipie z wieloletnim doświadczeniem.

Najczęstsze błędy eksploatacyjne dotyczące pomp ciepła

Najczęściej popełniany błąd przez użytkowników instalacji to ignorowanie komunikatów o awarii, które są sygnałem, aby niezwłocznie skontaktować się z serwisem lub wykonać reset prądowy po wcześniejszej konsultacji. Poważnym uchybieniem jest zaniedbywanie regularnej konserwacji sprzętu, która polega na zweryfikowaniu parametrów cieczy roboczej oraz skontrolowaniu stanu technicznego urządzenia grzewczego. Eksploatacja niezgodna z zaleceniami producenta może doprowadzić do zatrzymania pracy całej instalacji.