meble drewniane
23 marca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Najchętniej wykorzystywane drewno do budowy mebli

Drewno to jeden z tych materiałów, które człowiek wykorzystuje od początku swego istnienia. Powszechność występowania, stosunkowa łatwość obróbki oraz spora wytrzymałość, to najważniejsze cechy tego ze wszech miar naturalnego surowca. Nic zatem dziwnego, że od wieków wykonuje się z niego najróżniejsze rodzaje mebli.

Meble reprezentacyjne – stoły, szafy

Zacznijmy od mebli najbardziej reprezentacyjnych, imponujących swoimi rozmiarami, czyli od stołów oraz szaf. Z racji swoich gabarytów, drewno jest tutaj najbardziej eksponowane. W związku z tym powinno ono oddawać należny meblom status i poniekąd także i prestiż. Wydaje się, że w polskich warunkach nie ma drewna bardziej godnego do tego celu niż dąb, zwany całkiem słusznie królewskim. Dębowy stół, przy którym może zasiąść nawet kilkanaście osób, czy wykonana z pietyzmem trzydrzwiowa, dębowa szafa, to meble, które zrobią wrażenie właściwie na każdym.

Kolejnymi gatunkami, które sprawdzą się jako materiał na tego rodzaju meble są jesion i buk. Ich twardość, a co za tym idzie także trwałość sprawiają, że wykonane z nich przedmioty będą cieszyć oczy właścicieli przez wiele lat.  Warto przy tej okazji wspomnieć o orzechu amerykańskim, który odpowiednio potraktowany będzie znakomicie podkreślał zamożność posiadaczy mebli. Szczególnie z racji swojej ceny, przekraczającej nawet tę, którą musimy zapłacić za najdroższy rodzimy gatunek drewna, czyli dębinę.

Meble codziennego użytku – łóżka, krzesła, komody

W przypadku mebli bardziej „codziennego użytku” (choć oczywiście nie znaczy, że stoły i szafy używane są jedynie od święta), producenci bardzo często wybierają dwa gatunki drewna: brzozowe oraz sosnowe. Szczególnie popularne jest to drugie, między innymi z uwagi na szeroką dostępność surowca, a co za tym idzie – jego przystępną cenę. Zaletą drewna sosnowego jest dużo mniejszy ciężar niż np. dębowego lub bukowego, a także możliwość dowolnego barwienia, olejowania, woskowania czy też stosowania jeszcze innych technik mających na celu wyeksponowanie jego niewątpliwych walorów wizualnych.

Meble kuchenne – lite drewno lub fornir

Kuchnia to tak naprawdę serce całego domu. Jeśli „ciepło domowego ogniska” ma się kojarzyć z jakimś konkretnym pomieszczeniem, to bez wątpienia będzie to miejsce, w którym przygotowujemy posiłki. Nic dziwnego, że chętnie meblujemy je przedmiotami wykonanymi właśnie z drewna. Szafki kuchenne niejednokrotnie posiadają drewniane fronty, a w wersjach uboższych, lite drewno zastępowane jest przez warstwę forniru.

Drewno jest materiałem, który najprawdopodobniej nigdy nie wyjdzie z mody. Dziś, kiedy dookoła stawia się nacisk na rozwiązania ekologiczne, produkty takie jak drewno coraz bardziej zyskują zarówno na znaczeniu, jak i popularności. Jeśli zatem chcecie urządzić swoje mieszkanie wykorzystując do tego meble wykonane z naturalnego drewna sosnowego, nie pozostaje Wam nic innego jak wizyta na stronie firmy Meble Sosnowe Star, która specjalizuje się w produkcji mebli drewnianych.