naczynia przeponowe w instalacjach c.w.u.
6 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Naczynia przeponowe i ich rola w instalacjach c.w.u.

Wybór rodzaju instalacji ciepłej wody użytkowej jest bardzo ważny dla komfortu domowników oraz wysokości opłat za energię. Warto zwrócić uwagę na to, jakie urządzenia wchodzą w skład instalacji c.w.u. Naczynie wzbiorcze, nazywane inaczej wyrównawczym, ma za zadanie utrzymać prawidłowe ciśnienie.  Jednym z typów takich urządzeń jest naczynie przeponowe. Dowiedz się, jaka jest zasada jego działania.

Jak zbudowane są naczynia przeponowe?

Naczynia wzbiorcze do instalacji c.w.u. możesz znaleźć w sklepach specjalizujących się w sprzedaży artykułów instalacyjno-sanitarnych i grzewczych. Jeśli firma zajmuje się także montażem i projektem instalacji, jest to duża zaleta – taką ofertę ma Ferrum. Naczynia wzbiorcze można podzielić na:

  • otwarte – mają zastosowanie w instalacjach na paliwa stałe, są bezpośrednio połączone z kotłami,
  • przeponowe – są używane w instalacjach zamkniętych zasilanych przez kocioł gazowy lub olejowy.

Naczynia przeponowe są podzielone wewnątrz przez elastyczną przeponę, która tworzy oddzielną przestrzeń przeznaczoną na wodę i powietrze. Zazwyczaj zbiorniki są dostępne w formie cylindra, a ich wielkość zależy od pojemności instalacji wodnej.

W jaki sposób działają naczynia przeponowe?

Naczynia przeponowe do instalacji c.w.u. mają za zadanie zapobiec zbyt dużemu wzrostowi ciśnienia. Należy pamiętać, że pod wpływem temperatury woda zwiększa swoją objętość. Umieszczona w zbiorniku elastyczna przepona pozwala na wzrastanie poziomu cieczy, z zachowaniem braku styczności wody z wewnętrzną powierzchnią naczynia. Jeśli temperatura płynu spadnie, zmniejsza on swoją objętość, a membrana dzieląca dwie przestrzenie w naczyniu, wraca do swojego pierwotnego kształtu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze naczynia przeponowego?

Wybór naczynia przeponowego do zamkniętej instalacji c.w.u. odgrywa dużą rolę w efektywności i trwałości całego systemu. Zanim zdecydujesz się na zakup, zwróć uwagę na:

  • wielkość – powinien mieć pojemność stanowiącą 4% objętości wody używanej w instalacji grzewczej,
  • marka – warto wybrać naczynie wyprodukowane przez dobrego producenta, który gwarantuje bezpieczne użytkowanie,
  • ciśnienie wstępne – zazwyczaj w instalacjach ciepłej wody użytkowej wynosi ono 3,5 bara,
  • trwałość elastycznej przepony – to ona zabezpiecza ogrzewaną wodę przed zabrudzeniem, powinna być wykonana z solidnych materiałów.

Po zakupie naczynia przeponowego trzeba przemyśleć miejsce instalacji, najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Dzięki temu unikniesz w przyszłości awarii związanych z instalacją c.w.u.