Ocieplenie dachu celulozą
23 grudnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Na jakim etapie konieczne jest ocieplenie dachu? Kiedy się tym zająć?

To, że ocieplenie dachu jest konieczne, nie podlega dyskusji. Szacuje się, że przez dach ucieka około 25% ciepła, a zatem odpowiednia izolacja może znacznie podnieść właściwości termiczne obiektu. Pytanie tylko brzmi, kiedy najlepiej wykonać izolację. Czy można to robić przez cały rok, niezależnie od etapu budowy? Jak ocieplenie dachu ma się do kolejności prac podczas budowy?

Kiedy ocieplić dach?

Ocieplenie dachu najlepiej wykonać zaraz po zakończeniu prac konstrukcyjnych, czyli po położeniu pokrycia dachowego. Jeśli jest to nowy dom, to zwykle jest to etap następujący po wykonaniu wszystkich mokrych prac, ponieważ w momencie ocieplania dachu wszystko powinno być dobrze wysuszone i przewietrzone. Izolację cieplną dachu najlepiej zrobić po wykonaniu tynków i posadzek, które podczas schnięcia oddają bardzo dużo wody. W przeciwnym wypadku wilgoć technologiczna mogłaby wejść w strukturę warstwy izolacyjnej. Z tego także powodu ważne jest, aby do ocieplenia stosować materiały hydrofobowe, które nie chłoną wilgoci z powietrza. Jakie konkretnie?

Celuloza to ekologiczny materiał, powstający w procesie recyklingu. Co ważne, wyróżnia się dobrymi właściwościami hydrofobowymi, więc stanowi idealne tworzywo do ocieplania dachów. Ponadto jest trudnopalna i niepodatna na zasiedlanie przez gryzonie i szkodniki. Cechuje się także właściwościami przeciwgrzybicznymi i antyalergicznymi. Ocieplenia celulozą wykonywane są przez firmę Buszta z Przemyśla z użyciem specjalnego sprzętu i z wykorzystaniem techniki wdmuchiwania. Dzięki temu materiał bardzo dobrze przylega do połaci i zapełnia nawet najmniejsze szczeliny. Firma oferuje wykonanie ocieplenia dachu na Podkarpaciu z użyciem najlepszych gatunkowo materiałów.

Ocieplenie dachu celulozą. Podstawowe informacje

Izolacja dachu z celulozy odznacza się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. Szczelna warstwa, dokładnie przylegająca do połaci i wypełniająca wszystkie szczeliny znacząco podnosi komfort termiczny w budynkach. Co więcej, celuloza jest trwałym materiałem i cechuje się doskonałą zdolnością tłumienia dźwięków.

Czy ocieplać dach można o każdej porze roku? Zasadniczo, ocieplenie najlepiej wykonać przed okresem grzewczym, tak aby koszty związane z ogrzewaniem była możliwie jak najniższe. Nie oznacza to jednak, że z pracami trzeba czekać do okresu jesiennego. Tak naprawdę izolację dachu można wykonywać także wiosną i latem.