montaż okna
13 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Na czym polega suchy montaż okna?

Szczelne, profesjonalnie zamontowane okna w domu to przede wszystkim komfort cieplny oraz znaczne oszczędności w budżecie. Szacuje się, że ewentualne nieszczelności w obrębie okien powodują utratę nawet 30% ciepła. Suchy montaż powoli wypiera ten tradycyjny, realizowany wyłącznie przy wykorzystaniu piany montażowej. Jak wskazują dotychczasowe doświadczenia, metoda suchego montażu jest korzystniejsza. Sprawdź dlaczego

Co przemawia za suchym montażem?

Kupując okna, zwraca się przede wszystkim uwagę na ich rozmiary oraz stopień izolacji termicznej, jaką się one cechują. Ten ostatni parametr w dużej mierze zależy od właściwego montażu, bowiem nawet energooszczędne okna nie będą spełniały swojej funkcji, jeśli na etapie montażu zostaną popełnione błędy.

Najważniejsze jest odpowiednie uszczelnienie połączenia okna z murem. Zaniedbania na tym polu powoduje wzrost ryzyka wystąpienia wilgoci, która negatywnie wpływa na właściwości pianki poliuretanowej. Zawilgocona warstwa staje się mniej skuteczna w ochronie izolacyjnej, w efekcie dochodzi do strat ciepła. Suchy montaż gwarantuje całkowite uszczelnienie warstwy izolacyjnej w danym złączu okiennym, tak po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie. Eliminuje to ryzyko powstania mostków termicznych, nadmierną wilgocią oraz pojawieniem się grzybów i pleśni na ścianach i suficie.

Jak przebiega suchy montaż?

Jakość montażu okien uwarunkowana jest prawidłowym wykonaniem zewnętrznych oraz wewnętrznych uszczelnień. Stosowanie w tym procesie taśm paroprzepuszczalnych i paroszczelnych znacząco zmniejsza ryzyko kondensacji pary wodnej w obrębie warstwy izolacyjnej wokół okna. Jak wskazują specjaliści Fabryki Okien Raven, wykorzystuje się tu trzy warstwy  uszczelniające: środkową, wewnętrzną i zewnętrzną.

Warstwa środkowa jest izolacją termiczną, na ogół wykonaną z piany poliuretanowej. Musi ona bardzo dokładnie wypełnić przestrzeń między ścianą, a ramą okienną. Warstwa wewnętrzna ma za zadanie chronić pianę montażową przed wnikaniem w nią pary wodnej, która gromadzi się w pomieszczeniach. Stosuje się tu specjalną taśmę okienną, która eliminuje ryzyko dostania się wilgoci do szczeliny pomiędzy oknem a ścianą. Z kolei warstwa zewnętrzna ma chronić izolację przed wilgocią z zewnątrz, głównie z opadów atmosferycznych. Tu również wykorzystuje się specjalną taśmę, cechującą się właściwościami paroprzepuszczalnymi.

Warto pamiętać, że suchy montaż okien istotnie wydłuża żywotność wykonanych połączeń ram okiennych z murem, dzięki zabezpieczeniu warstwy izolacji.