Rekuperacja wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepla
5 stycznia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Na czym polega rekuperacja?

Co zrobić, żeby mieć w domu zawsze świeże i czyste powietrze, a jednocześnie nie tracić ciepła zimą? Samo otwieranie okien to zbyt mało. Wentylacja grawitacyjna co prawda pomaga wymieniać powietrze, ale jednocześnie powoduje wychładzanie pomieszczeń. Rozwiązaniem idealnym wydaje się jednak zastosowanie rekuperatora. Wyjaśnijmy więc, na czym polega rekuperacja i dlaczego warto w nią zainwestować.

 

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, gdzie urządzeniem wymuszającym ruch mas powietrza jest urządzenie zwane rekuperatorem. Jak przebiega tutaj proces wymiany powietrza?

  1. Świeże powietrze jest zaciągane z czerpni i prowadzone do rekuperatora.
  2. Przechodząc przez wymiennik ciepła w rekuperatorze, nagrzewa się i jest nawiewane do pomieszczeń.
  3. Zużyte powietrze wraz z wilgocią wyciągane jest z pomieszczeń przez anemostaty i trafia do rekuperatora, w którym oddaje ciepło.
  4. Na koniec jest wyrzucane na zewnątrz budynku.

Wprowadzanie świeżego i odprowadzanie zużytego powietrza odbywa się jednocześnie.

 

Sam rekuperator nie jest dużym urządzeniem i nie zajmuje wiele miejsca. Musi być jednak połączony z rurami układu wentylacyjnego. Rekuperacja jest więc dość prostym, ale bardzo skutecznym systemem wentylacyjnym, umożliwiającym odzyskiwanie ciepła oraz regulowanie poziomu wilgoci w pomieszczeniach.

 

Dlaczego warto zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?

Rekuperacja przynosi wiele korzyści, które zdecydowanie przemawiają za tym, żeby ją stosować.

  • Ponieważ rekuperator wyposażony jest w filtry, przechodzące przez niego powietrze, które trafia do pomieszczeń, jest nie tylko świeże, ale też czyste i wolne od alergenów. Podnosi to komfort życia i pozytywnie wpływa na zdrowie domowników.
  • Rekuperacja umożliwia odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza, dzięki czemu wydatki na ogrzewanie mogą być ograniczone nawet o 30%.
  • Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła są nie tylko bezobsługowe, ale też dają możliwość dostosowywania trybów ich pracy do potrzeb mieszkańców, a zarządzanie systemem jest bardzo proste i wygodne.

W sprzedaży i montażu rekuperacji powietrza specjalizuje się firma STEPKOM z Chojnic. W ramach usługi chętnie doradzają, a także projektują wentylację z odzyskiem ciepła dostosowaną do potrzeb i warunków klienta.

 

Inwestycja w rekuperację opłaca się nie tylko finansowo, ale także pod względem zdrowotnym. W czasach, kiedy powietrze pełne jest szkodliwego smogu, stosowanie wentylacji mechanicznej z filtrem to naprawdę mądra decyzja.