panele solarne
1 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Na czym polega program „Mój Prąd”?

Rządowy program „Mój Prąd” pozwala zmniejszyć koszty związane z inwestycją w odnawialne źródła energii. Dofinansowanie obejmuje instalacje fotowoltaiczne, które mają służyć w celu wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby gospodarstw domowych. Nowy nabór wniosków rusza z dniem 1 lipca 2021 roku. Wyjaśniamy, na czym polega program „Mój Prąd” i kto może skorzystać z dofinansowania.

„Mój Prąd” – rusza trzecia edycja programu

Do tej pory z dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd” skorzystało ponad 180 tysięcy gospodarstw domowych. Ten program rządowego wsparcia został wdrożony w celu zachęcenia mieszkańców Polski do korzystania z odnawialnych źródeł energii i dotyczy on instalacji fotowoltaicznych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 1 lipca 2021 roku zacznie przyjmować nowe wnioski, jednak z wykonaniem instalacji fotowoltaicznej nie trzeba czekać do momentu uruchomienia programu „Mój Prąd” 3.0 – o dofinansowanie mogą wnioskować osoby fizyczne, które ukończyły budowę instalacji fotowoltaicznej i podłączyły ją do sieci firmy energetycznej po 31 stycznia 2020 roku. Warunkiem, który trzeba spełnić, jest produkcja prądu wyłącznie na własny użytek. W poprzednich edycjach programu „Mój Prąd” można było uzyskać dotację w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych całej inwestycji, jednak kwota bezzwrotnej dotacji nie mogła przekroczyć 5 000 zł.

Instalacje fotowoltaiczne to niewyczerpalne i bezpieczne dla środowiska źródło energii elektrycznej. Dzięki energii słonecznej można zasilać wszystkie urządzenia, które znajdują się w budynku, nie martwiąc się o wysokość rachunków za prąd. Aby skorzystać z dotacji, trzeba się śpieszyć, bo środki na wsparcie są ograniczone, a podczas ich przyznawania decyduje kolejność składania wniosków – podkreśla specjalista z firmy RKinstal.

Program „Mój Prąd” – co trzeba wiedzieć?

Dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd” kierowane jest do osób fizycznych, czyli tzw. prosumentów. Obejmuje ono instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW, które pozwalają zaspokoić potrzeby energetyczne przeciętnego gospodarstwa domowego. Aby skorzystać z bezzwrotnej dotacji, trzeba spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest ukończenie inwestycji i podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej. Co więcej, dotacja przyznawana będzie na podstawie złożonego wniosku, który musi zawierać niezbędne informacje na temat wnioskodawcy oraz zgłaszanej do programu instalacji, a także załączniki w postaci m.in. faktury lub dowodu zapłaty za dostawę i montaż paneli fotowoltaicznych oraz instalację licznika dwukierunkowego. Nadal nie jest znana wysokość kwoty dofinansowania, o którą będą mogli ubiegać się prosumenci od dnia 1 lipca 2021 do dnia 31 grudnia 2021 roku lub do momentu wyczerpania środków przeznaczonych na wsparcie inwestycji w fotowoltaikę. Ułatwieniem dla chcących skorzystać z programu „Mój Prąd” jest możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem firmy zajmującej się projektowaniem i montażem paneli fotowoltaicznych, jeżeli współpracuje ona z NFOŚiGW na podstawie zawartego porozumienia.