Ogród biodynamiczny
24 lipca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Na czym polega ogrodnictwo biodynamiczne?

Uprawa warzyw i owoców powinna odbywać się zgodnie ze ściśle określonymi zasadami. To stanowi gwarancję ich najwyższej jakości. W celu zapewnienia roślinom jak najlepszych warunków do wzrostu i rozwoju wielu ogrodników oraz rolników decyduje się na stosowanie metod charakterystycznych dla ogrodnictwa biodynamicznego. Warto dowiedzieć się, na czym one polegają oraz w jaki sposób należy je wykorzystywać w praktyce ogrodniczej.

Ogród biodynamiczny – co to takiego?

Osoby, które planują założyć ogród biodynamiczny, powinny zdawać sobie sprawę ze specyfiki jego uprawy. Przede wszystkim naczelna zasada tego typu przedsięwzięcia polega na sianiu roślin oraz wykonywaniu określonych zabiegów pielęgnacyjnych w zgodzie z naturalnymi procesami zachodzącymi w środowisku. W ogrodnictwie biodynamicznym unika się stosowania jakichkolwiek nawozów sztucznych, można używać jedynie produktów organicznych. Zaleca się, aby szkodniki tępić wyłącznie przy użyciu metod mechanicznych, ewentualnie poprzez wprowadzenie do ogrodu naturalnych wrogów danych insektów.

Ogrodnictwo biodynamiczne w swej zasadniczej istocie polega na sadzeniu określonych gatunków roślin w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Z reguły bazuje się przy tym na posiadanej wiedzy o zjawisku alleopatii, czyli wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych organizmów roślinnych. Charakterystyczną cechą biodynamiki w ogrodnictwie jest też rezygnacja z głębokiego przekopywania gleby i zastąpienie tego rodzaju działań płytkim spulchnianiem ziemi za pomocą wideł. Dzięki temu tworzy się ekosystem możliwie jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Plony zebrane z takich upraw odznaczają się ekologicznością oraz bezpieczeństwem dla zdrowia.

Kalendarz biodynamiczny „Dni Siewu” – bardzo przydatny gadżet

Osoby stosujące się w uprawach roślin do reguł ogrodnictwa biodynamicznego doskonale zdają sobie sprawę z tego, że na jakość i tempo wzrostu oraz rozwoju zasadzonych warzyw, owoców i kwiatów niebagatelny wpływ ma oddziaływanie Księżyca, czyli naturalnego satelity Ziemi. Tego typu kwestie są szczegółowo omówione w specjalnych kalendarzach biodynamicznych „Dni Siewu”.  Stosowne materiały publikowane przez takie firmy, jak Wydawnictwo OTYLIA, to bardzo przydatna pomoc zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych ogrodników. Dostępne w sklepie internetowym kalendarze biodynamiczne zawierają cenne informacje na temat kolejności wykonywania określonych prac w ogrodzie. Wskazują też, jak dbać o uprawy przy jednoczesnym respektowaniu reguł ogrodnictwa biodynamicznego.