brudna i czysta elewacja
29 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Na czym polega niskociśnieniowe czyszczenie elewacji ?

Technika niskociśnieniowego czyszczenia elewacji to popularna metoda wykorzystywana podczas mycia zewnętrznej powierzchni ściany. Pozwala na kompleksowe oczyszczenie elewacji z zalegającego tam kurzu, piasku, pyłu oraz innych plam mających negatywny wpływ na jej wygląd. Na czym polega niskociśnieniowe czyszczenie elewacji? Dlaczego warto zdecydować się na tę technikę? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Czym jest niskociśnieniowe czyszczenie elewacji?

Czyszczenie niskociśnieniowe to jedna z metod stosowanych w trakcie walki z brudem osadzającym się na elewacji budynku. Technika ta polega na trzystopniowym myciu elewacji z wykorzystaniem wody i specjalnie przygotowywanych środków chemicznych. Preparaty dobierane są do rodzaju elewacji, a także typu i stopnia zabrudzeń obecnych na ścianach obiektu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Inmago, zajmującej się czyszczeniem przemysłowym w województwie śląskim: Detergenty są precyzyjnie dozowane w celu całkowitego pozbycia się zabrudzeń z elewacji. Po reakcji z zanieczyszczeniami środki myjące usuwane są z powierzchni ściany przy użyciu wody znajdującej się pod niskim ciśnieniem. Na zwisające z elewacji krople oddziałuje siła ciężkości, dzięki czemu woda spływa grawitacyjnie po ścianie budynku. Niezwykle istotne jest, aby czyszczeniem elewacji metodą niskociśnieniową zajmowały się profesjonalne firmy, ponieważ nieodpowiedni dobór detergentów może zakończyć się zniszczeniem ścian i koniecznością przeprowadzenia kompleksowego remontu.

Dlaczego warto zdecydować się na niskociśnieniowe czyszczenie elewacji?

Technika niskociśnieniowa to nowoczesne rozwiązanie pozwalające pozbyć się brudu z elewacji obiektu. Metoda ta jest nie tylko skuteczniejsza, ale znacznie bezpieczniejsza dla powierzchni od znanej od lat techniki wysokociśnieniowej. Nie powoduje ścierania się elewacji oraz nie ma wpływu na powstawanie odbarwień farby, odprysków i pęknięć tynku. Dzięki temu pozwala uniknąć dodatkowych wydatków związanych z naprawą lub koniecznością malowania elewacji. To metoda skutecznie usuwająca brud oraz redukująca ryzyko powstawania uszkodzeń na szczególnie wrażliwych powierzchniach. Przy pomocy metody niskociśnieniowej można oczyścić każdy budynek, bez względu na stopień zabrudzenia. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i obiektów użyteczności publicznej oraz przemysłowych.

Etapy czyszczenia elewacji metodą niskociśnieniową

Czyszczenie elewacji metodą niskociśnieniową to proces wieloetapowy. Pierwszym z nich jest zawsze dokładna analiza budynku polegająca na zapoznaniu się z czyszczoną powierzchnią. Ma to na celu dobranie odpowiednich urządzeń oraz detergentów myjących. W kolejnym kroku zewnętrzna powierzchnia ściany pokrywana jest środkiem usuwającym zabrudzenia mikrobiologiczne. Preparat wnika głęboko w strukturę elewacji, pozbywając się szkodliwych mchów, glonów i porostów. Na oczyszczoną powierzchnię nakładana jest warstwa detergentu odpowiedzialnego za usunięcie pozostałych zanieczyszczeń. Końcowym etapem jest nałożenie specjalnego preparatu impregnującego, którego zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni przed ponownym zabrudzeniem. Impregnacja zapewnia pewną ochronę przed mikroorganizmami nawet na kilkanaście lat.