Dach blaszany
26 stycznia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Na co zwrócić uwagę, wybierając rodzaj blachy na pokrycie dachowe w klasycznym rąbku stojącym?

Blacha na rąbek stojący to jeden z klasycznych rozwiązań dekarskich na stworzenie trwałego i szczelnego pokrycia dachowe, które będzie cechowała się satysfakcjonującym efektem wizualnym. Jednakże, istnieją różne rodzaje blachy, które mogą być wykorzystane w trakcie prac. Od wykorzystanych materiałów uzależniony jest nie tylko wygląd dachu, ale również wytrzymałość samego pokrycia. Co wziąć pod uwagę, wybierając blachę na pokrycie w rąbku stojącym?

Jakie materiały wykorzystuje się w pokryciu dachowym na rąbek stojący?

Stal obustronnie cynkowana – przez długi czas był to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów do tworzenia pokryć dachowych na rąbek stojący. Aktualnie coraz rzadziej jest stosowany, ponieważ stal jest znacznie droższa od konkurencyjnego aluminium, a dodatkowo jest znacznie bardziej podatna na wystąpienie korozji.

Aluminium – jest to materiał, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Przede wszystkim taśmy aluminiowe są znacznie tańsze od taśm innych materiałów. Co więcej, materiał ten charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia oraz odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Łatwo też można dokonać jego obróbki przy pomocy narzędzi dekarskich. Na rynku dostępne są również lakierowane produkty aluminiowe, dzięki czemu możliwe jest stworzenie z ich udziałem wyjątkowych aranżacji.

Tytan-cynk – blacha tytanowo-cynkowa należy do jednych z najwytrzymalszych materiałów dostępnych na rynku. Wysokiej jakości materiał charakteryzuje wysoki udział cynku (do 99%) z udziałem tytanu oraz miedzi. Taki skład sprawia, że jest to materiał w pełni odporny na działanie korozji.

Miedź – blacha miedziana charakteryzuje się wysoką estetyką. Co więcej, ma ona właściwości bakteriostatyczne. Jest również niezwykle plastyczna, co przykłada się na szybszy i efektywniejszy montaż. Dużym atutem miedzi jest jej wysoka tolerancja temperatura, dzięki czemu nie dochodzi do jej uszkadzania. Jest to też materiał, który wyjątkowo dobrze znosi upływ czasu.

Dystrybucją materiałów wykorzystywanych do pokryć dachowych na rąbek stojący zajmują się wyspecjalizowane sklepy, takie jak EKRO.

Na który z materiałów warto się zdecydować?

Wybór odpowiedniego materiału uzależniony jest od wielu czynników. Blacha miedziana ze względu na swoją wysoką cenę wykorzystywana jest głównie w domach jednorodzinnych. Obiekty przemysłowe oraz usługowe najczęściej pokrywane są blachą aluminiową. Natomiast blacha tytanowo-cynkowa wykorzystywana jest głównie w przypadku budynków szczególnie narażony na negatywne skutki działania czynników atmosferycznych.