Brama garażowa
27 czerwca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Na co zwrócić uwagę wybierając przemysłową bramę garażową?

Obiekty przemysłowe takie jak hale produkcyjne i warsztatowe, magazyny oraz garaże muszą dawać możliwość przemieszczania różnych towarów, a często także wjeżdżania do budynku pojazdów od wózków widłowych po samochody dostawcze i ciężarowe. Do zabezpieczenia wjazdów konieczne będzie zamontowanie bramy, której konstrukcja i charakterystyka pracy będzie odpowiadała sposobowi wykorzystania budynku.

 

Jakie są rodzaje bram przemysłowych?

 

Budynki użytkowane w ramach działalności przemysłowej mogą mieć różne przeznaczenie oraz być wykorzystywane na wiele sposobów. Ze względu na dużą rozmaitość potrzeb w zależności od branży i jej specyfiki w charakterze bramy przemysłowych są stosowane rozmaite konstrukcje. Popularne są bramy segmentowe oraz rolowane, montowane tam, gdzie w grę wchodzi częste otwieranie i zamykanie przejazdu, a także bramy przesuwne, też wieloelementowe, chętnie wybierane w miejscach, w których konieczne jest rzadsze otwieranie przejazdu, a szerokość otworów ma być dość duża. Instaluje się również tradycyjne bramy rozwierane, czy o budowie harmonijkowej, których zaletą jest niewielka ilość potrzebnego na otwarcie skrzydeł miejsca.

 

Najważniejsze parametry bram przemysłowych

 

Bramy przemysłowe mogą być używane w różnych celach – zabezpieczania wjazdu do budynku, obsługi rampy przeładunkowej, wygradzania części przestrzeni, ochrony przed hałasem czy zamykania pomieszczeń, w których panuje podwyższona lub obniżona temperatura bądź pojawiają się takie czynniki jak zapylenie albo nadmierny hałas. Wśród kluczowych parametrów bram może się więc znaleźć wiele różnych cech uzależnionych od specyfiki sposobu użytkowania. Do ważniejszych i uniwersalnych można zaliczyć m.in. poziom oferowanej izolacji termicznej oraz zabezpieczenia przed hałasem. Istotna będzie szczelność zamknięcia, a więc rodzaj i rozmieszczenie uszczelek. Do liczących się parametrów należy dopuszczalne obciążenie określane w cyklach roboczych występujących w ciągu dnia oraz szybkość działania, która jest szczególnie istotna w przypadku intensywnej eksploatacji. Ważna będzie też możliwość zastosowania różnych systemów sterowania bramą oraz zabezpieczania skrzydła przed niekontrolowanym zamknięciem, podobnie jak montażu elementów dodatkowych – przeszkleń doświetlających wnętrze czy furtek, a także sygnalizatorów świetlnych.

Duży wybór bram przemysłowych można znaleźć w ofercie firmy Bodnar, która zajmuje się ich produkcją. Specjalizuje się ona również w wytwarzaniu bram przeciwpożarowych oraz przeznaczonych do domów jednorodzinnych i garaży wolnostojących.