Kosiarka rolnicza
1 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Na co zwrócić uwagę, wybierając kosiarkę?

We współczesnym gospodarstwie rolnym nie może zabraknąć różnego rodzaju maszyn, które ułatwią wykonywanie określonych typów prac. Jednym z niezbędnych urządzeń są podłączane do ciągnika kosiarki. Przy pomocy tych urządzeń można w bardzo krótkim czasie ściąć trawy na nawet bardzo rozległych areałach. Wybór kosiarek rolniczych jest jednak bardzo szeroki – na jakie rzeczy trzeba zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o kupnie.

Cena zakupu

Jedną z pierwszych rzeczy, którą bierze się pod uwagę przy wyborze kosiarki rolniczej, jest cena urządzenia. To kryterium wstępne – jeśli koszt zakupu kosiarki jest zbyt wysoki, dany model po prostu nie jest dalej brany pod uwagę przy kupnie. Należy jednak ostrożnie podchodzić do oceniania urządzeń wyłącznie przez pryzmat kosztów. Nawet najdroższy dostępny model może słabo spisać się w gospodarstwie, jeśli nie będzie spełniał oczekiwań. Koszt zakupu kosiarki można zminimalizować decydując się na urządzenie używane. Szeroki wybór kosiarek z rynku wtórnego znajdziemy w ofercie firmy Agromarket.

Rodzaj kosiarki

Kosiarki rolnicze można podzielić na dwa rodzaje – każdy z nich znajdzie nieco inne zastosowanie w gospodarstwie:

  • kosiarki rotacyjne – wyposażone są w obracający się w płaszczyźnie poziomej dysk, na którego krawędzi zamontowano ostrza. W momencie uderzenia w źdźbło trawy, ostrze ścina je do danej wysokości;
  • kosiarki bijakowe – wyposażone są w poziomy, obracający się wał, na którym umieszczono od kilkunastu do kilkudziesięciu ostrzy o kształcie litery L lub T. Obracając się wał powoduje ruch ostrzy, które nie tylko ścinają rośliny, ale również rozdrabniają je.

Kosiarki rotacyjne nadają się do koszenia traw na polach o równym terenie. Kosiarki bijakowe z kolei poradzą sobie z trawą oraz chwastami, a nawet małymi krzewami. Świetnie spiszą się do wyrównywania nieużytków i poboczy dróg.

Parametry techniczne kosiarki

Niezależnie od rodzaju urządzenia, przed kupnem kosiarki rolniczej należy konieczne zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. Jednym z ważniejszych jest szerokość koszenia, która decyduje o tym, ile czasu zajmie uporanie się z roślinnością na danym obszarze. Parametr ten ma również znaczenie dla komfortu używania kosiarki – jeśli jest zbyt duża, manewrowanie w niektórych miejscach może być utrudnione. Ponadto należy koniecznie upewnić się, że kosiarka może być obsługiwana przez posiadany ciągnik – jeśli wymaga większej mocy, niż posiadany traktor może dostarczyć, maszyny nie będą ze sobą współpracować.