generator ozonu
20 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Na co zwrócić uwagę wybierając generator ozonu do mieszkania?

Jakość powietrza, którym oddychamy w naszych czterech ścianach, ma istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Ozonator pomoże nam tę jakość poprawić, usuwając zarówno szkodliwe drobnoustroje, jak i nieprzyjemne zapachy. Tylko jaki generator najlepiej nadaje się do ozonowania mieszkania? Na pewno nie taki sam, jakiego użyjemy w fabryce albo magazynie.

Dezynfekujące właściwości ozonu

Ozon to cząsteczka tlenu złożona nie ze standardowych dwóch, ale z trzech atomów. Ten dodatkowy atom ma tendencję do odłączania się i wchodzenia w reakcje z innymi związkami chemicznymi, które rozbija. W praktyce przekłada się to na efektywną dezynfekcję i odświeżenie powietrza nawet tam, gdzie mamy do czynienia ze stęchlizną albo chemikaliami. Ale ozonatorów warto regularnie używać również w zadbanych mieszkaniach, szczególnie gdy zmagamy się z alergiami, problemami oddechowymi albo osłabioną odpornością.

Odpowiednio przeprowadzone ozonowanie sprawi, że pozbędziemy się nie tylko brzydkich zapachów, ale także zagrażających naszemu zdrowiu bakterii, pleśni czy grzybów – tłumaczy przedstawiciel firmy Bitom produkującej ozonatory. – Pozbędziemy się ich z każdego zakamarka wszystkich pomieszczeń, ponieważ ozon, tak jak powietrze, wniknie we wszystkie kąty i szczeliny.

Jaki ozonator wybrać do mieszkania?

Parametrem charakteryzującym poszczególne modele generatorów jest ich wydajność, czyli to, ile gramów ozonu produkują w ciągu godziny. Wartość tego parametru mieści się zwykle w przedziale od 3,5 do 60 g/h i powinna być dostosowana do kubatury ozonowanych pomieszczeń. Innego urządzenia użyjemy w mieszkaniu, innego w restauracji, a jeszcze innego w hali przemysłowej.

Do ozonowania niewielkiego mieszkania w zupełności wystarczy domowy generator ozonu o wydajności 5 g/h. A co w przypadku dużych mieszkań, apartamentów czy domów jednorodzinnych? Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy w stanie całkowicie odizolować poszczególne pomieszczenia, uszczelniając wszelkie otwory. Jeśli tak, możemy ozonować pokój po pokoju używając urządzenia o mocy 5 g/h. Jeżeli nie, potrzebować będziemy generatora bardziej wydajnego.

Zwrócić powinniśmy też uwagę na to, czy ozonator wyposażono w intuicyjny panel sterowania, ułatwiający jego obsługę, oraz uchwyt mocujący, umożliwiający przytwierdzenie urządzenia do ściany. Kluczowym elementem jest również wyłącznik czasowy, ponieważ w trakcie pracy generatora nie wolno wchodzić do ozonowanych pomieszczeń. Grozi to poważnym zatruciem gazem.