projektowanie domu
3 lipca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro projektowe do wykonania projektu domu?

Jedną z najważniejszych kwestii, o której trzeba pomyśleć jeszcze przed przystąpieniem do prac budowlanych, jest wybór odpowiedniego biura projektowego. Współpraca z kompetentnym, doświadczonym architektem w wydatny sposób bowiem przyczynia się do sukcesu całej inwestycji. Trzeba mieć jednak świadomość, że konkurencja na rynku usług architektonicznych jest ogromna. Warto zatem zastanowić się, czym kierować się przy doborze biura projektowego.

Zakres obowiązków architekta

Wiele osób błędnie utożsamia pojęcie „biura projektowego” z terminem „biura konstrukcyjnego”. Warto zdać sobie sprawę z tego, że zakres obowiązków architekta nie pokrywa się z kompetencjami kierownika budowy. Mianem architekta określa się bowiem specjalistę, który jest równocześnie autorem projektu domu. Do obowiązków osób zatrudnianych w takiej firmie, jak Biuro Projektowe Gorsky Design, zalicza się przygotowywanie projektów budowlanych. W szczególności odpowiada on za właściwe rozmieszczenie pomieszczeń oraz ich funkcjonalność.

Wysoko wykwalifikowany architekt przed przystąpieniem do pracy przeprowadza szczegółowe rozmowy z klientem w celu poznania jego indywidualnych życzeń dotyczących projektu. Następnie sporządza on tzw. koncepcję architektoniczną, czyli wstępny plan wskazujący na możliwości adaptacji działki lub przebudowy istniejącego już obiektu. W dalszej kolejności opracowuje on tzw. Adaptację Projektu Typowego oraz kluczowego projektu wykonawczego. Ponadto architekt nadzoruje postępy w pracach budowlanych oraz ocenia ich zgodność z wykonanym projektem.

Kryteria doboru najlepszego architekta

Wybierając najlepsze biuro projektowe, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim jego pracownicy powinni odznaczać się doskonałą znajomością aktualnie obowiązującego prawa budowlanego. Co więcej, muszą oni również doskonale orientować się w aktualnych trendach rynkowych tak, aby w razie potrzeby mogli udzielić zleceniodawcy praktycznych wskazówek dotyczących inwestycji. Dobrze jest też zwrócić uwagę na portfolio danego architekta. Jego bogata zawartość świadczy o dużym doświadczeniu danego specjalisty, które zwykle przekłada się też na wysoką jakość świadczonych przez niego usług.

Przy wyborze osoby odpowiedzialnej za wykonanie projektu domu zazwyczaj liczy się też pierwsze wrażenie. W trakcie rozmowy wstępnej z danym pracownikiem biura projektowego dobrze jest zatem zwrócić uwagę na jego zdolności komunikacyjne, a także gotowość do respektowania przekazanych mu przez konsumenta uwag i zaleceń.