Zakup nieruchomości
5 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Nabycie mieszkania wiąże się z wydaniem dużej sumy pieniędzy i często z zaciągnięciem kredytu, który będzie się spłacać przez najbliższe kilka lub nawet kilkanaście lat. W związku z tym trzeba świadomie podejść sprawy zakupu nieruchomości i sprawdzić wszystkie najważniejsze aspekty przed podpisaniem umowy kupna. Na co bezwzględnie należy zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Lokalizacja

Miejsce zlokalizowania mieszkania to jedna z najważniejszych kwestii, które należy sprawdzić. Przede wszystkim liczy się odległość od często odwiedzanych miejsc, takich jak szkoła, sklepy lub praca.

Specjalista z firmy deweloperskiej MR Projekt, mówi: Niewielka odległość od miejsc, do których przemieszczamy się każdego dnia wpływa znacząco na komfort życia. Zaoszczędzony na codziennych dojazdach czas można spożytkować na zacieśnianie więzi z rodziną lub pogłębianie pasji. Poza samą odległością liczy się również stopień rozwinięcia infrastruktury miejskiej pozwalającej na komunikację. Łatwy dojazd samochodem, albo bezproblemowy dostęp do środków transportu publicznego to ogromne zalety dobrze zlokalizowanych nieruchomości.

Dodatkowym atutem mieszkania będzie jego umiejscowienie w pobliżu sklepów spożywczych i większych marketów, punktów gastronomicznych, czy lokali usługowych, jak np. kluby fitness. Rodziny z dziećmi powinny sprawdzić, czy w okolicy kupowanego mieszkania znajdują się placówki edukacyjne, jak przedszkola i szkoły, a także place zabaw.

Nie można również zapomnieć o bliskości miejsc zielonych – przede wszystkim parków i skwerów. Każdy czasami potrzebuje kontaktu z naturą, a szczególnie doceniają ją rodzice lubiący zabierać swoje pociechy na spacery do parku, a także posiadacze psów.

Dodatkowe udogodnienia

Deweloperzy poza mieszkaniem, często oferują szereg udogodnień wpływających na poczucie luksusu przez mieszkańców. Dla zmotoryzowanych lokatorów garaż będzie niezbędny, aby bezpiecznie przechowywać w nim samochód, albo motocykl. Specjalnie do przechowywania przeznaczone są natomiast komórki lokatorskie, dzięki którym nie trzeba trzymać w mieszkaniu przedmiotów np. używanych sezonowo, jak ozdoby świąteczne.

W przypadku mieszkania na wyższych piętrach budynku przydatnym udogodnieniem będzie winda. Będzie nie tylko sprawiała, że budynek okaże się przyjazny dla osób niepełnosprawnych, ale będzie też przydatna podczas przeprowadzek, remontów, albo kiedy zajdzie potrzeba wniesienia ciężkich zakupów.

Deweloper

Przed podpisaniem umowy należy zweryfikować wszystkie informacje. Warto zapoznać się z wcześniej zrealizowanymi projektami dewelopera i omówieniem z nim szczegółów. Należy szczegółowo przeanalizować układ mieszkania, ponieważ w przypadku kupowania nieruchomości z rynku pierwotnego budynek, w którym będzie znajdowało się mieszkanie, jest często dopiero w trakcie budowy.

Dobrze jest sprawdzić zapisy w księdze wieczystej. Znaleźć tam można informacje, czy deweloper posiada prawo do dysponowania gruntem, na którym ma stanąć budynek, a także czy została mu udzielona zgoda na budowę.

Podczas czytania umowy szczególnie należy zwrócić uwagę na kwestie związane z nieruchomością, ale też warunkami zawarcia tejże umowy. W punkcie mówiącym o budżecie należy pamiętać, że cena mieszkania nie jest równa pełnemu kosztowi zakupu nieruchomości, w którego skład wchodzi także m.in. podatek, opłaty notarialne oraz koszty wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim.