pompa do studni głębinowej
10 lipca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy głębinowej?

Budowa studni głębinowej to sposób na pozyskiwanie czystej wody do celów spożywczych oraz użytkowych przy ograniczonych kosztach. Wykonanie odwiertu pozwalającego na korzystanie z własnego ujęcia sprawdzi się nie tylko na terenach, gdzie nie ma sieci wodociągowej, ale również może stanowić dla niej tańszą i zapewniającą większą stabilność oraz niezależność alternatywę. Studnia tego typu nie może jednak funkcjonować bez odpowiedniej pompy.

Jak działa pompa do studni głębinowej?

Studnie głębinowe mogą współpracować z pompami ssącymi montowanymi na powierzchni albo zatapialnymi, które są instalowane wewnątrz odwiertu. Pierwsze rozwiązanie sprawdza się tylko w miejscach, gdzie woda będzie pobierana ze stosunkowo niewielkiej głębokości, drugie gwarantuje skuteczną pracę na dużych głębokościach. Pompy głębinowe to urządzenia, które mają postać walca, z zamkniętym hermetycznie wewnątrz silnikiem elektrycznym, połączonym mechanicznie z wirnikiem. Moduł z silnikiem znajduje się poniżej części zawierającej wirnik, co upraszcza konstrukcję i umożliwia uzyskanie tak kompaktowych rozmiarów. Dla ochrony przed niszczącym działaniem wody wszystkie elementy mające z nią styczność wykonuje się z materiałów odpornych na korozję – na ogół jest to stal nierdzewna, a przy niektórych podzespołach również mosiądz, aluminium lub tworzywa sztuczne. Właściwy dobór pompy do studni głębinowej wiąże się z koniecznością dopasowania jej podstawowych cech do konkretnej instalacji.

Jakie parametry pompy mają znaczenie?

Pomoc w znalezieniu odpowiedniej pompy można uzyskać w firmie Aqua-Ziem. Zajmuje się ona przygotowywaniem odwiertów pod studnie głębinowe oraz pompy ciepła. Oferuje również montaż całej infrastruktury oraz zdobyciu niezbędnego w wielu przypadkach pozwolenia wodno-prawnego.

Pompy do studni głębinowych muszą uzyskiwać przepływ odpowiadający potrzebom użytkowników oraz być dopasowane do wydajności samej studni. Znaczenie ma też wysokość podnoszenia, jaką może obsłużyć urządzenie, pod uwagę trzeba więc wziąć głębokość, na jakiej znajduje się warstwa wodonośna i dostosować do niej moc generowaną przez silnik. Ze względu na sposób montażu – pompa jest umieszczana w wywierconym otworze – liczyć się będzie również średnica urządzenia. Warto pamiętać, że każda pompa musi zostać prawidłowo zainstalowana, w przeciwnym razie nie będzie pracowała poprawnie. Przy zakupie należy też zwrócić uwagę czy konkretny model ma dopuszczenie PZH do tłoczenia wody pitnej oraz elementy robocze wykonane z materiałów odpornych na korozję.