mężczyzna montujący pokrycie dachowe
10 maja 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konstrukcji dachowej domu?

Wybór kształtu dachu i rodzaju pokrycia to bardzo często czynniki, które decydują o ostatecznym kształcie i wyglądzie danego budynku. Natomiast odpowiednio dobrane i wykonane pokrycie dachowe posłuży na wiele lat, zatem trzeba dokonać właściwego wyboru. Na co zwracać szczególną uwagę? Do jakich firm warto zwrócić się po pomoc i wsparcie w tym zakresie?

Jaki układ konstrukcji dachowej?

W pierwszej kolejności warto przemyśleć układ konstrukcji dachowej. Ta może się różnić w zależności od rodzaju pokrycia, strefy klimatycznej, a także od liczby podpór i rozpiętości między nimi.

Do przykładowych wariantów należą:

  • konstrukcja krokwiowa i jętkowa,
  • wiązary płatwiowo-kleszczowe,
  • wiązary kratownicowe,
  • stalowa więźba dachowa.

Szczególnie interesujący jest ostatni z nich, który ze względu na swoją funkcjonalność zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością.

Oczywiście jest jeszcze znacznie więcej rozwiązań. Poza tym wybór układu konstrukcji dachowej warto zawsze skonsultować ze specjalistą. Może się okazać, że podsunie on najbardziej odpowiednie rozwiązanie, którego w ogóle nie brało się pod uwagę.

Materiał i jakość wykonania konstrukcji dachowych

Konstrukcje dachowe powinny powstawać z wysokiej jakości profili systemowych. Jeśli połączy się to z zaawansowaną technologią produkcji, to można uzyskać w ten sposób wieloletnią wytrzymałość i bezproblemową eksploatację.

Dobrym pomysłem będzie wybór elementów złącznych wykonanych ze stali nierdzewnej, która zapewnia odporność na działanie wielu czynników atmosferycznych. Warto bowiem pamiętać o tym, że stal nierdzewna jest odporna między innymi na korodowanie. W przypadku konstrukcji dachowych ma to niebagatelne znaczenie.

Idealnie, jeśli produkty są wytwarzane zgodnie z normami przyjętymi przez Zakładową Kontrolę Produkcji certyfikowaną przez Instytut Techniki Budowlanej. To swego rodzaju gwarancja jakości i niezawodności, którą oferują najbardziej renomowane firmy. Możesz o to dopytać na etapie składania zlecenia.

Wybór odpowiedniego wykonawcy

Poza wyborem odpowiedniej konstrukcji i materiału wykonania bardzo ważny jest dobór odpowiedniej firmy.

Jedną z nich jest PomarEnergy. W ich ofercie znajdziesz się między innymi systemy dachowe dostosowane do każdego rodzaju konstrukcji oraz pokryć dachowych budynków. Proponują oni mocowania dedykowane na dachy skośne pokryte dachówką (ceramiczną, łupkową), blachodachówką, karpiówką, blachą rąbek oraz blachą trapezową.

Wszystkie te rozwiązania, z uwagi na małą ilość poszczególnych komponentów, umożliwiają łatwy i szybki montaż.