kominek
20 kwietnia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kominka?

Kominek w domu tworzy niesamowity klimat – z tym stwierdzeniem zgodzi się niejedna osoba. Widok płomieni, ciepło, odgłos palącego się drewna – to tylko niektóre z jego walorów. Jak wybrać kominek, aby pełnił on nie tylko funkcję estetyczną, ale był także praktycznym źródłem ciepła? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź, jakie kominki są obecnie polecane.

Jaki rodzaj kominka wybrać?

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów kominków, które mogą być ogrzewane drewnem, gazem czy też zasilane energią elektryczną. Wybierając sposób ogrzewania, należy kierować się przede wszystkim tym, jak często piec będzie używany. Kominki elektryczne są skonstruowane w taki sposób, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Charakteryzuje je również minimalizm, dlatego doskonale sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie. Kominki te nie wymagają podłączenia do systemu wentylacyjnego. Dzięki temu, że są zasilane energią elektryczną można je z powodzeniem montować w blokach.

Kominki na gaz przypominają nieco piece tradycyjne. Płomień wygląda tak, jakby palił drewno w palenisku. Kominki te muszą być podłączone do komina w celu odprowadzenia wydobywających się spalin. Wybierając piec tradycyjny, można cieszyć się nie tylko jego praktycznymi funkcjami, ale także niesamowitym wyglądem. Któż nie lubi spędzać zimowych wieczorów przy blasku płomieni i zapachu płacącego się drewna? Kominki te wymagają jednak przygotowania zapasów opału i są najbardziej wymagające jeśli chodzi projekt i montaż.

Wkłady kominkowe – szeroki wybór produktów

Ważną kwestią jest także wybór właściwego wkładu kominkowego. Są to kluczowe elementy konstrukcyjne pieców każdego rodzaju. Firma Magwent z Chodzieży oferuje profesjonalne doradztwo w kwestii wyboru odpowiedniego produktu. To, jaki wkład należy wybrać zależy głównie od funkcji kominka. Pod tym względem można wyróżnić:

  • wkłady kominkowe powietrzne,
  • wkłady kominkowe gazowe,
  • wkłady kominkowe z płaszczem wodnym.

Wkłady kominkowe powietrzne są obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Grawitacja lub system nadmuchowy rozprowadzają ogrzane powietrze po całym budynku. Wkłady gazowe pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną w nowoczesnych wnętrzach. W trakcie palenia nie powstają produkty uboczne, takie jak popiół czy pył. Wkłady z płaszczem wodnym natomiast podłączane są do systemu centralnego ogrzewania domu. Ciepło daje zatem ogrzana woda, która zostaje rozprowadzona do grzejników. Kominki z płaszczem wodnym służą też do ogrzewania wody użytkowej. Są to zatem jedne z najchętniej wybieranych produktów.