kocioł wodny
17 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Na co zwrócić uwagę przy wyborze automatycznego kotła wodnego?

Kotły wykorzystywane do pozyskiwania dużych ilości ciepła to urządzenia, które powinny być ściśle dopasowane do potrzeb użytkownika oraz charakteryzować się możliwością długiej i bezawaryjnej pracy. Decydując się na ich zakup, należy dokładnie określić najważniejsze parametry pracy oraz warunki, w jakich będą eksploatowane. Ważnym czynnikiem wpływającym na wybór poza względami ekonomicznymi powinno być oferowane wsparcie serwisowe.

Gdzie potrzebne są kotły grzewcze o dużej mocy?

Kotły przeznaczone do użytku przemysłowego to konstrukcje, które muszą się wyróżniać wysoką wydajnością oraz stabilną pracą, umożliwiającą nieprzerwaną produkcję ciepła. W zastosowaniach tego typu urządzenia grzewcze mogą być wykorzystywane zarówno do wytwarzania znacznych ilości gorącej wody, jak i pary wodnej czy gorących gazów. Uzyskiwane ciepło może być używane do ogrzewania, ale też otrzymywana wysokiej temperatury potrzebnej do prowadzenia różnych procesów technologicznych np. wydajnego suszenia.

Kotły przemysłowe są zwykle stosowane jaki element systemu ogrzewania np. jako kotły gorącej wody, także w wersjach wysokotemperaturowych, pozwalających na wykorzystanie efektu kondensacji. Mogą jednak również używać oleju termalnego, będącego bardzo wydajnym nośnikiem ciepła. Sprawdzają się też w innych zastosowaniach np. w przetwórstwie żywności, przemyśle chemicznym i farmaceutycznym czy przy utylizacji odpadów oraz ogrzewaniu dużych gospodarstw.

Jakie są podstawowe parametry kotła wodnego?

W przypadku kotłów przemysłowych kluczowymi parametrami jest ich efektywność energetyczna, która przesądza o kosztach eksploatacji urządzeń. Równie ważny jest rodzaj zużywanego opału – w wielu przypadkach możliwe jest spalanie odpadów wytwarzanych w ramach podstawowego działania firmy np. pozostałości w postaci przetworzonego drewna w branży drzewnej, meblarskiej bądź stolarskiej. Popularnym paliwem są też inne rodzaje biomasy m.in. słoma lub pellet drewniany.

Obsługa kotłów przemysłowych musi być w możliwie największym stopniu zautomatyzowana, dlatego liczą się rozwiązania, które ułatwiają załadunek i podawanie opału, a także pozbywanie się powstającego popiołu. Równie istotny będzie monitoring parametrów pracy i dobieranie dopasowanych do potrzeb ustawień. Duże znaczenie ma także szybko reagujący na usterki serwis.

Charakterystyka kotła powinna być również dopasowana do potrzeb konkretnego zakładu m.in. pod kątem pojemności wodnej kotła, wytwarzanego ciśnienia oraz ilości ciepła, jakie może zostać wyprodukowane. Dobrym przykładem wytwórcy kotłów, które można skonfigurować tak, by odpowiadały oczekiwaniom zamawiającego, jest firma COMPTE FOR-TECH, oferująca wydajne i oszczędne urządzenia, które mogą być przystosowane do pracy w różnym zakresie mocy oraz zasilane rozmaitymi rodzajami paliwa.