basen w ogródku
7 grudnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Na co zwrócić uwagę przy budowie basenu w ogródku?

Budowa basenu nie musi być kosztowna i skomplikowana. Przed czynnościami budowlanymi warto zwrócić uwagę na kilka czynników: lokalizację, kwestie prawne i późniejszy sposób utrzymania. Ważne jest rozpatrzenie różnych formalności, a także dostarczenie do urzędów odpowiednich dokumentów i wniosków. Mimo różnych rozporządzeń warto zdecydować się na budowę basenu zewnętrznego.

Budowa basenu a prawo budowlane

Nie wolno przeprowadzić budowy basenu ogrodowego bez przejrzenia obowiązujących przepisów prawnych. Należy zgłosić chęć budowy do odpowiednich urzędów. Trzeba także otrzymać pozwolenie na budowę. Ilość formalności wiąże się z rozmiarem basenu ogrodowego. Osobne pozwolenia dotyczą jednak głównie basenów, które planuje się wybudować na gotowej, zabudowanej działce.

Baseny przydomowe, które nie przekraczają wielkości 50 metrów kwadratowych, nie muszą mieć pozwolenia na budowę. Nie trzeba też zgłaszać ich obecności do urzędu. W innym wypadku potrzebne będzie uzyskanie stosownego pozwolenia. W tym celu należy dostarczyć do odpowiedniego urzędu kilka wniosków (cztery egzemplarze projektu budowy basenu oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych).

W przypadku pozytywnej decyzji właściciel posesji na 3 lata na rozpoczęcie budowy basenu.

Aspekty techniczne basenów ogrodowych

Umiejscowienie basenu przydomowego zależy głównie od kwestii technicznych. Najlepiej przemyśleć tę kwestię jeszcze przed budową domu jednorodzinnego. Przed budową należy sprawdzić poziom wód gruntowych, rodzaj gleby, miejsce występowania instalacji podziemnych. Basen powinien znajdować się także w bardzo nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu woda będzie posiadała odpowiednią temperaturę (nawet podczas chłodniejszych miesięcy) bez konieczności jej podgrzewania. Planując budowę basenu, warto także pomyśleć nad zadaszeniem.

Kto zajmuje się budową basenów?

Do budowy basenu ogrodowego można wynająć specjalistyczną firmę. Procedura rozpoczyna się zawsze od konsultacji z inwestorem lub właścicielem posesji i przygotowania projektu baseny według jego wskazówek. Firma Saunybaseny.pl zajmuje się zarówno pracami budowlanymi, jak i montażem wyposażenia oraz dodatkowych urządzeń, np. jacuzzi. Jest ona producentem basenów, saun i łaźni. Sukcesywnie projektuje i wykonuje baseny dla hoteli, ośrodków SPA i domów prywatnych. Pracownicy dbają o to, by baseny hotelowe były zaopatrzone w sprzęt do dezynfekcji wody i system podgrzewania, a sauny posiadały piece elektryczne z naturalnymi kamieniami lub wytwornice pary.