Baterie wannowe do wanny nawannowe
11 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Na co zwracać uwagę przy wyborze baterii nawannowej?

Podczas aranżowania łazienki prędzej czy później staniemy przed wyborem baterii wannowej. Możemy zdecydować się na wersję ścienną lub taką, która zostanie zamontowana bezpośrednio na wannie. Ostateczna decyzja zależy oczywiście od wielu czynników, takich jak estetyka danego modelu, jego funkcyjność czy też zapewniany poziom zużycia wody. W niniejszym tekście podpowiadamy, o czym warto pamiętać w czasie zakupu baterii nawannowej.

Zalety baterii nawannowej


Niewątpliwym plusem baterii nawannowej, zwanej też stojącą, jest fakt, że o jej zakupie nie musimy myśleć przed wykończeniem ścian. W przypadku kranów ściennych (zarówno podtynkowych, jak i natynkowych) wymagane jest dokładne doprowadzenie instalacji wodnej – jeżeli nie zrobi się tego wcześniej, to może się to skończyć koniecznością zrywania płytek oraz kucia ścian. Z kolei bateria nawannowa jest połączona za pomocą elastycznych wężyków, co znacznie zwiększa pole manewru i daje więcej możliwości w przypadku montażu w gotowej łazience.

Baterie sztorcowe, czyli umieszczane na obrzeżu wanny, są też ciekawsze wizualnie, dzięki czemu podkreślają wyjątkowy charakter każdej przestrzeni. Projektanci armatury prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej designerskich modeli, dlatego bez problemu można znaleźć takie produkty, które będą cieszyły oko i w spójny sposób uzupełnią wystrój łazienki.

Model jedno- czy dwuuchwytowy?


Baterie dzielimy na jedno- oraz dwuuchwytowe. Pierwszy rodzaj, zwany również mieszkaniowym, jest nie tylko popularniejszy i wygodniejszy, ale też bardziej ekonomiczny – jest bowiem wyposażony w tylko jedną dźwignię, która służy do ustawiania zarówno mocy strumienia, jak i jego temperatury. Takie rozwiązanie zapewnia oszczędność czasu oraz pieniędzy – nie marnujemy bowiem wody, która wylewa się w czasie korygowania parametrów strumienia. Według ostrożnych szacunków, pozwala to ograniczać zużycie wody nawet o 30%.

Nie oznacza to jednak, że baterie dwuuchwytowe w ogóle nie cieszą się popularnością. Są szczególnie polecane dla entuzjastów częstych kąpieli – powodem jest niemalże dwukrotnie wyższy przepływ wody, który umożliwia o wiele szybsze napełnienie wanny, niż w przypadku modeli jednouchwytowych. Krany z klasycznymi kurkami mogą zostać również wybrane ze względów estetycznych – sprawdzą się doskonale w łazienkach, które nawiązują do klimatów retro.

Termostat – temperatura pod kontrolą

Bateria termostatyczna to wyjątkowo funkcjonalne rozwiązanie, które zapewnia ochronę przed przypadkowym poparzeniem – z tego powodu jest szczególnie polecane rodzinom z małymi dziećmi. Zastosowanie termostatu umożliwia też niemal natychmiastowe ustawienie i zachowanie pożądanej temperatury – w efekcie przynosi zauważalne oszczędności na rachunkach za wodę. Większość dostępnych na rynku modeli pozwala na zapisanie swoich ulubionych parametrów w przedziale od 15°C do nawet 60°C. Dodatkowym udogodnieniem jest tzw. blokada przeciwoparzeniowa, która skutecznie uniemożliwia najmłodszym użytkownikom dokonanie przypadkowej zmiany ustawień.

Jaki wybrać materiał?

Funkcjonalność to nie wszystko – w wielu przypadkach decydujący wpływ na końcowy zakup mają osobiste preferencje dotyczące estetyki. Przeważająca część baterii nawannowych jest wykonana z chromowanego mosiądzu, który cechuje się charakterystycznym, połyskującym wyglądem, znanym z większości polskich domów. Prywatni inwestorzy są jednak coraz bardziej otwarci na designerskie rozwiązania – właśnie z tego powodu wybierają np. czarną armaturę.

-Stosunkowo nowym trendem w aranżowaniu przestrzeni łazienkowej jest wykorzystywanie naturalnych materiałów, takich jak np. drewno. Jeszcze do niedawna sprowadzało się to przede wszystkim do mebli oraz umywalek, jednak od jakiegoś czasu dostępne są również drewniane baterie. Wbrew pozorom nie są one wcale podatne na działanie wody i nie różnią się funkcjonalnością od klasycznych produktów. Choć ich cena potrafi być nieco wyższa, to są coraz częściej wybierane przez miłośników dobrego designu i nieszablonowych rozwiązań aranżacyjnych

– mówi nam ekspert z Green Home Design, jedynej na świecie firmy, która zajmuje się produkcją baterii z naturalnego drewna.

O czym warto jeszcze pamiętać?


Jeżeli decydujemy się na zakup armatury sztorcowej, to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej ciężar. Należy bowiem pamiętać, że model, który wyróżnia się pokaźną wagą, może po prostu odkształcić wannę i przy okazji osłabić pokrywającą ją powłokę akrylową.

Ostatnia rada – nie warto kierować się jedynie ceną. Zarówno baterie nawannowe, jak również inne elementy armatury łazienkowej, powinny być postrzegane jako długofalowa inwestycja, która będzie miała wpływ na komfort codziennego użytkowania. Właśnie dlatego polecamy, aby skupić się na produktach, które cechują się bezkompromisową jakością i pochodzą od zaufanych producentów.