zakup nieruchomosci wtornej porady prawne
8 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Na co zwracać uwagę, kupując nieruchomość na rynku wtórnym?

Rynek wtórny, czy pierwotny? To częste pytanie osób, które chcą kupić własne mieszkanie lub lokal użytkowy. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje ogromne zalety, należy tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zakupu nieruchomości. W przypadku kupna lokalu lub mieszkania z rynku wtórnego warto pamiętać o kilku zasadach i kwestiach, które bezwzględnie należy sprawdzić przed podpisaniem umowy kupna – sprzedaży.

Po pierwsze stan techniczny nieruchomości

Jedną z najbardziej istotnych kwestii podczas zakupu mieszkania lub lokalu z rynku wtórnego jest zwrócenie uwagi na stan techniczny. Umawiając się na oglądanie nieruchomości, należy ją dokładnie obejrzeć ze zwróceniem szczególniej uwagi na poziom zużycia budynku bądź lokalu. Jeśli zależy nam na kupnie nieruchomości, która nie wymaga remontu i napraw, trzeba sprawdzić stan podłóg, na przykład zużycie paneli.

Ponadto kluczową kwestią są instalacje wodno – kanalizacyjne oraz elektryczne. Warto poprosić dotychczasowego właściciela o informacje ile mają lat, kiedy była ich ostatnia konserwacja oraz kiedy powinna nastąpić ewentualna całkowita wymiana. Co więcej, dobrym pomysłem jest sprawdzenie stanu technicznego okien, aby w okresie zimowym nie tracić na dogrzewaniu nieruchomości.

Koniecznie sprawdź stan prawny nieruchomości!

Jeśli nieruchomość wzbudza nasze zainteresowanie, a stan techniczny spełnia oczekiwania, kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości.

Dlaczego jest to tak ważne, tłumaczy specjalista z Kancelarii Radcy Prawnego De lure:

-Nieruchomości na rynku wtórnym mogą być powiązane z różnymi służebnościami lub hipoteką. W takim wypadku dysponowanie nieruchomością przez nowych właścicieli może okazać się mocno ograniczone. Dlatego przed podpisaniem umowy kupna bezwzględnie należy sprawdzić kwestie prawne oraz  czy w lokalu nie jest zameldowana jakaś osoba.

Należy również poprosić obecnego właściciela o pokazanie aktu własności nieruchomości, aby mieć pewność, że sprzedaje on swój lokal, do którego ma pełne prawo.

Kto może pomóc w sprawdzeniu nieruchomości z rynku wtórnego?

Jeżeli chce się mieć pewność, że na danej nieruchomości nie ciąży hipoteka, nie są w niej zameldowane żadne osoby, bądź nikt nie ma prawa do dożywotniego użytkowania lokalu, najlepiej skorzystać z profesjonalnego doradztwa nieruchomości. Kancelaria prawna dokładnie przeanalizuje nie tylko stan prawny nieruchomości, ale również całą umowę kupna-sprzedaży. Dzięki temu zyskuje się pewność, że kupiona nieruchomość będzie w pełni stanowiła własność nowego kupca bez żadnych ograniczeń prawnych.