Kamień do murków w ogrodzie
17 grudnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Murki w ogrodzie. Z czego je zbudować?

Urządzanie ogrodu to nie tylko sianie trawy i sadzenie roślin. Trzeba zastanowić się też nad innymi elementami, takimi jak donice, wyposażenie czy dekoracje. Ważną kwestią jest również ogrodzenie posesji. Czasem warto zrezygnować z popularnych metalowych ogrodzeń i otoczyć posesję kamiennym murkiem. Ale jak zbudować taki murek? I czy jest to rzeczywiście dobry pomysł?

Budowanie murku w ogrodzie

Do budowy murku trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy znać warunki gruntowe swojej działki. Sporządzenie dokumentacji na ten temat można zlecić geotechnikowi. Posiadając tę wiedzę, można przejść do wykonywania fundamentów. Głębokość ich położenia waha się między 80 a 140 cm. Czasem zdarza się, że wynosi ona 50 cm, ale wówczas grunt musi być przepuszczalny i cechować się dobrą nośnością. Solidność fundamentów zależy od tego, jak duży i ciężki będzie postawiony na nich murek. Następnie wykonuje się betonowanie, najlepiej w czasie kilku godzin. Po tygodniu można zacząć wznosić murek, ale fundamenty osiągają odpowiednią wytrzymałość dopiero po 30 dniach. Możliwe jest też zastosowanie dodatkowych zbrojeń.

W przypadku murków kamiennych jako spoiwa można używać zaprawy cementowej bez dodatku wapna. Przestrzenie między kamieniami mogą być też zafugowane. Jednak suche murki nie wymagają użycia spoiwa. Jeśli chodzi o niższe murki, za fundamenty mogą służyć duże kamienie umieszczone na warstwie żwiru lub tłucznia.

Z czego buduje się murki?

Murki w ogrodzie wykonuje się zwykle ze specjalnie przeznaczonego do tego kamienia, na przykład z granitu czy bazaltu. Świetnie nadaje się do tego również łupek szarogłazowy. Jest on bardzo mocny, a poza tym dobrze się prezentuje. Do budowy murków wykorzystuje się kamień łupany. W kopalni łupka szarogłazowego Jenków można zaopatrzyć się w płytowy kamień murowy. Usługa jest dostępna przez cały rok, chociaż lepiej nie planować budowy murków na zimę.

Murki ogrodowe – estetyczna aranżacja

Składniki murków w ogrodzie to kamień i zaprawa. Chociaż murki same w sobie świetnie się prezentują, to można dodatkowo uatrakcyjnić ich wygląd. Dobrą opcją może być zaopatrzenie się w rośliny przeznaczone do tego celu. Wbrew pozorom, asortyment jest bardzo duży. Można wybrać na przykład mydlnicę bazyliowatą o pięknych różowych kwiatach albo białą skalnicę zagłębioną. Wybór jest oczywiście o wiele większy. Dodatkowo kamień użyty do budowy murków można wykorzystać też w innych miejscach w ogrodzie. Dzięki temu aranżacja będzie tworzyła spójną całość. Więcej porad oraz inspiracji związanych z budową kamiennych murków i innych elementów architektury ogrodowej znaleźć można w poradniku firmy Jenków.