powietrzna pompa ciepła
8 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Montaż pompy ciepła krok po kroku

Do zakupu i montażu w domu pomp ciepła przekonuje się już coraz więcej Polaków. Wybór tych nowoczesnych i jednocześnie ekologicznych urządzeń grzewczych to gwarancja trwałości, wydajności działania i niższych rachunków za energię. Czy montaż pomp ciepła w domu jest skomplikowany? Oto nasze wskazówki.

Pompy ciepła a projekt domu

Optymalnym rozwiązaniem jest uwzględnienie montażu pomp ciepła już na etapie projektowania budynku. Jeśli ma to być dom energooszczędny, będziemy mieć ułatwione zadanie. W tym momencie warto wybrać, jaki dokładnie rodzaj tego urządzenia będzie najbardziej odpowiedni, na przykład może to być gruntowa lub powietrzna pompa ciepła. Należy też pamiętać o tym, że pompę można wykorzystać zależnie od własnych preferencji do ogrzewania budynku lub tylko podgrzewania wody użytkowej. Urządzenie to może być również połączone z innymi źródłami ciepła w domu.

Wszystkie te opcje najlepiej wziąć pod uwagę już na etapie projektowania budynku, gdyż przeróbki już istniejących instalacji są z reguły trudniejsze i bardziej kosztowne niż zamontowanie poprawnej instalacji od razu. Niezbędne jest też obliczenie zapotrzebowania na energię cieplną danego budynku. Pomocne mogą okazać się programy komputerowe lub wsparcie fachowców, na przykład z firmy Derkon Systemy Instalacyjne. Zapotrzebowanie to jest uzależnione od kilku czynników m.in. od rodzaju stolarki okiennej i ocieplenia domu, ale też od potrzeb mieszkańców.

Jak dobrze wybrać miejsce na pompę ciepła?

Gruntowa pompa ciepła zlokalizowana jest wewnątrz budynku. Dolne źródło (odwierty) usytuowane są na zewnątrz budynku w gruncie i połączone z pompą ciepła za pomocą rurociągu solankowego (glikolowego).

Z kolei pompa ciepła powietrzna jest zestawem urządzeń, na który składają się jednostki: zewnętrzna oraz wewnętrzna. Jednostka zewnętrzna powinna być usytuowana na zewnątrz przy ścianie budynku. Można ją zainstalować na cokole betonowym lub stelażu. Dopuszcza się także montaż jednostki zewnętrznej na elewacji budynku. Trzeba zwrócić uwagę na miejsce montażu, aby nie utrudniało komunikacji. Ważne jest także prawidłowe odprowadzenie skroplin z procesu odszraniania urządzenia, mające na celu wyeliminowanie oblodzenia podłoża przy pompie ciepła.

W obu przypadkach usytuowanie jednostek wewnętrznych jest dowolne. Najczęściej są to pomieszczenia techniczne temu dedykowane takie, jak kotłownie. Jednak kompaktowe, nierozbudowane instalacje można zamontować również w łazience, pralni, pod schodami, etc…

Czy sama pompa ciepła wystarczy do ogrzania budynku?

Nie. Projektując system grzewczy dla domu z wykorzystaniem pomp ciepła, należy mieć na uwadze instalację grzewczą, która to ciepło będzie dystrybuować (przekazywać) na budynek. Idealnym i najczęściej stosowanym systemem grzewczym przy pompach ciepła jest ogrzewanie podłogowe niskotemperaturowe, choć można je łączyć także z grzejnikami i innymi dostępnymi na rynku rozwiązaniami.