Montaż paneli fotowoltaicznych
19 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku 

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania wykorzystujące OZE (Odnawialne Źródła Energii). Źródłem tego „trendu” są jednak nie tylko korzyści ekologiczne, ale także ekonomiczne. Montaż paneli fotowoltaicznych znacznie zmniejsza koszty zapotrzebowania na prąd – na co więc czekać? Poniżej znajdziesz informacje, na czym polega działanie urządzeń i jak wygląda ich instalacja.

Panele fotowoltaiczne są złożone z połączonych szeregowo lub równolegle modułów – ogniw krzemowych, które odpowiadają za przewodzenie energii. Płytki (poli- bądź monokrystaliczne) składają się z trzech części: u góry znajduje się warstwa ujemna (z nadmiarem elektronów), na dole dodatnia (z niedoborem), a w środku graniczna. Światło słoneczne padające na macierz wprawia w ruch elektrony, generując tym samym napięcie. Wewnątrz „kafli” powstaje prąd stały, który kolejny element instalacji – falownik – przemienia na zmienny, zasilający już dom.

Jak montować panele fotowoltaiczne? 

Zatrudnienie firmy, która specjalizuje się w zakładaniu paneli fotowoltaicznych jest najlepszym sposobem na ich prawidłowy i szybki montaż. Doświadczenie i kompleksowa wiedza na temat specyfiki takiej instalacji (jakimi mogą pochwalić się np. fachowcy z Fotowoltaika.eco z siedzibą w Ostrołęce) daje możliwość prędkiego wykrycia i usunięcia jakichkolwiek nieprawidłowości. Warto jednak wiedzieć, jak przebiega podobna procedura: po wyborze właściwego miejsca i odpowiednim dopasowaniu parametrów oraz elementów paneli przechodzi się do założenia stelażu.

Szkielet instalacji powinien zostać należycie przymocowany do podłoża (niezależnie od tego, czy znajduje się na dachu budynku, czy na gruncie). Kiedy „wspornik” urządzeń jest skręcony, należy rozłożyć okablowanie prowadzące do falownika oraz rozdzielnicy. Kolejnym krokiem jest montaż paneli fotowoltaicznych i połączenie ogniw z pozostałymi elementami aparatury. Niejednokrotnie następuje również konfiguracja z łączem internetowym, aby mieć możliwość monitorowania przepływów prądu. Finalnie wykonuje się pomiary elektryczne, aby sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo.

Czy prąd z paneli fotowoltaicznych jest darmowy? 

Po zakończeniu montażu można cieszyć się zasilaniem, które jest przyjazne środowisku oraz korzystne ekonomicznie. Posiadanie paneli fotowoltaicznych nie jest jednak w 100% darmowe – właściciele instalacji są zobowiązani do uiszczania niedużej opłaty mocowej (wynoszącej zazwyczaj kilka-kilkanaście złotych) na rzecz elektrowni: świadczenie ma je wspomagać w „szczytowych okresach zużycia prądu”.