6 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Montaż listwy LED. Co warto wiedzieć?

Oświetlenie LED jest chętnie montowane w mieszkaniach, domach, biurach, obiektach handlowych, a nawet na zewnątrz. Aby cieszyć się tym przyjemnym dla oka światłem, zwykle nie trzeba korzystać z usług fachowców. Instalację takiego oświetlenia można przeprowadzić samodzielnie. Jednak mimo że wydaje się to łatwym zadaniem, warto wiedzieć, jak zrobić to profesjonalnie, aby uniknąć podstawowych błędów.

W jaki sposób montuje się listwy LED?

Listwy LED występują w wersji sztywnej, dostępne są również taśmy LED w wersji elastycznej. Zalecenia co do ich montażu są bardzo zbliżone do siebie.

Zarówno taśmy, jak i listwy ledowe mogą być montowane niemal wszędzie. Mimo tego nie można zapomnieć o tym, że listy LED, szczególnie te większej mocy zaleca się mocowanie listew (szczególnie przy większych mocach) do radiatora, czyli powierzchni odprowadzającej ciepło. Świetnie nadają się do tego profile aluminiowe. Jednak wystarczy, aby listwa została przytwierdzona do jakiegokolwiek elementu metalowego – na przykład płaskownika.

Listwy LED są zasilane prądem. Dlatego też muszą zostać podłączone do zasilacza o odpowiedniej mocy

Oświetlenie ledowe jest wybierane między innymi ze względu na łatwy montaż. Używa się do tego narzędzi, które są zwykle dostępne w każdym domu.

Profil aluminiowy, w którym planujemy umieścić listwę lub taśmę LED, możemy zamocować za pomocą wkrętów lub dwustronnej taśmy klejącej. Jeśli zdecydujemy się na pierwszą metodę, potrzebne nam będą podstawowe narzędzia, jak śrubokręt, wkrętarka czy wiertarka – w zależności od tego, do jakiego materiału przymocowywać będziemy oświetlenie. Szczególną uwagę należy zwrócić tutaj na prawidłowe wyprowadzenie przewodu zasilającego. Jeśli do montażu profilu będziemy używać dwustronnej taśmy klejącej, pamiętajmy z kolei o odpowiednim odtłuszczeniu powierzchni. Samą taśmę LED wklejamy w profilu, zabezpieczamy ją osłoną i zaślepkami, następnie podłączamy do przewodów zasilacza, a profil przyklejamy lub umieszczamy w mocowniku. Taki montaż jest bezpieczny i trwały – mówi ekspert z firmy Oświetlenie LED GOMAR PLUS.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, montując listwy LED?

Listwy LED dają duże możliwości aranżacji oświetlenia, ponieważ można bardzo łatwo modyfikować ich długość. Trzeba jednak stosować się w tej kwestii do zaleceń producenta.

Oświetlenie tego typu można dzielić na sekcje. Mogą mieć one długość na przykład 5 cm lub 10 cm. Dlatego z listew ledowych można tworzyć większe konstrukcje oświetlające duże płaszczyzny, jak i niewielkie instalacje. Taśmy oraz listwy należy ciąć wyłącznie w wyznaczonych miejscach. W przeciwnym razie sekcja oświetlenia może odmówić posłuszeństwa i nie świecić.

Istotne jest również połączenie przewodów wejściowych i wyjściowych z przewodami zasilacza.