montaz klimatyzacji
24 marca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Montaż klimatyzatora – czy możesz to zrobić sam?

Instalacja klimatyzatora w domu czy biurze staje się powoli standardem również w Polsce. Rosnąca popularność urządzeń do chłodzenia powietrza w pomieszczeniach wynika z coraz większej dostępności klimatyzatorów, zdecydowanie lepszej wydajności w porównaniu do klasycznych wiatraków oraz niższych cen zakupu. Tym, co zniechęca do inwestycji w profesjonalny klimatyzator bywa koszt instalacji. Jednak czy warto podejmować się wyzwania samodzielnego montażu?

Obecnie na rynku dostępne są specjalne klimatyzatory w zestawach do samodzielnego montażu, a w internecie można znaleźć liczne poradniki i instruktaże, dotyczące przebiegu takiej instalacji. Niestety, instalacja klimatyzatora przez osobę bez profesjonalnego przygotowania ostatecznie okazuje się bardziej kosztowna, niż zlecenie tego zadania fachowcom – mówi specjalista z firmy HTS. Co więcej, efekty takiego działania mogą być opłakane w skutkach nie tylko ze względów finansowych, ale nawet groźne dla zdrowia.

Kto może podjąć się instalacji klimatyzatora?

Sprawne działanie klimatyzatora zależy oczywiście nie tylko od stanu technicznego samego urządzenia, ale też jego właściwej instalacji. Montaż klimatyzacji nie należy do zadań najłatwiejszych i znajomość instrukcji danego modelu oraz ogólna znajomość zasad działania sprzętu jest zdecydowanie niewystarczająca.

Aby móc podjąć się fachowego montażu trzeba przejść odpowiednie szkolenia i posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności. Nie bez znaczenia jest także posiadanie profesjonalnego sprzętu, który również nie należy do najtańszych (np. pompy próżniowe). Dlatego lepiej strzec się samozwańczych instalatorów i zawsze wynajmować firmę o ustalonej renomie, najlepiej specjalizującą się wyłącznie w branży klimatyzacji i wentylacji.

Konsekwencje instalacji klimatyzacji na własną rękę

Często zdarza się, że już podczas nieprofesjonalnego montażu jednostka ulega uszkodzeniu – zwykle niedostrzegalnemu gołym okiem laika. Instalacja skończona, wszystko wygląda jak na obrazku, tylko że… nie działa. Co teraz? Teraz już tylko koszty, niejednokrotnie przewyższające standardowy montaż nowego klimatyzatora. Co więcej, samodzielnie montowane i własnoręcznie zepsute przez właściciela urządzenie traci gwarancję – przestrzega ekspert firmy HTS.

Czym jeszcze grozi samodzielny montaż?

Jeśli samodzielna instalacja klimatyzacji przebiegła pomyślnie i klimatyzator działa, wciąż nie możemy mieć pewności, że działa sprawnie. Możemy przekonać się o tym na jeden z dwóch sposobów: dzięki płatnemu już przeglądowi klimatyzacji przez fachowca lub w wyniku efektów popełnionych błędów. Do takich efektów możemy zaliczyć m.in. wzrost wilgotności powietrza w pomieszczeniach, zły zapach z klimatyzatora, drastyczny wzrost poboru energii albo powstawanie zacieków na ścianie poniżej niewłaściwie zainstalowanej jednostki zewnętrznej.