montaż klimatyzacji
7 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Montaż klimatyzacji krok po kroku

Dawno już minęły czasy, kiedy klimatyzacja w domu była ekstrawagancją i luksusem – dziś jest to już bardzo powszechnie spotykane rozwiązanie, które nie tylko zapewnia komfort, ale wręcz umożliwia normalne funkcjonowanie podczas upałów. Jeśli zależy nam, żeby schładzanie pomieszczeń było maksymalnie wydajne, należy zainwestować w klimatyzację typu split, montowaną na ścianie lub suficie. Jak wygląda montaż tego typu urządzeń?

Montaż klimatyzacji – samemu czy z pomocą fachowca?

Planując zakup klimatyzacji, wiele osób zastanawia się, czy konieczne jest korzystanie z usług fachowca od montażu. Odpowiedź jest prosta – nie, nie musimy wynajmować specjalisty, przy dobrym opanowaniu umiejętności technicznych będziemy w stanie zamontować urządzenie samodzielnie. Jednak uwaga – zainstalowanie klimatyzatora na ścianie to dopiero pierwszy, łatwiejszy etap całej procedury. Później cały układ trzeba jeszcze przygotować do pracy. A tutaj niestety nie obędzie się już bez odpowiedniego sprzętu oraz specjalistycznej wiedzy. Ponadto warto pamiętać, że producenci klimatyzacji mogą wymagać potwierdzenia montażu wydanego przez uprawnionego specjalistę, żeby uznać reklamację sprzętu. Jeśli takiego potwierdzenia nie mamy – nasza gwarancja przepadnie. Profesjonalne usługi z zakresu montażu klimatyzacji znajdziemy w ofercie firmy Ascoklima 2.

Krok pierwszy – wybór miejsca

Nawet jeśli nie zamierzamy sami wykonywać tej pracy, warto wiedzieć, jak powinien przebiegać prawidłowy montaż klimatyzacji – pozwoli nam to zweryfikować poprawność realizacji tego zadania przez wynajętego fachowca. Zaczynamy od wyboru miejsca dla jednostki zewnętrznej i wewnętrznej klimatyzatora. W pierwszym przypadku ważne jest, żeby urządzenie nie było zasłonięte, gdyż to zaburzy odprowadzanie ciepła. W drugim należy wziąć pod uwagę, w których miejscach spędzamy najwięcej czasu. W takich miejscach nie powinno się montować urządzenia. Dlaczego? Ponieważ bezpośredni nawiew zimnego powietrza np. na łóżko sprzyja rozwojowi chorób.

Krok drugi – montaż jednostek

Po ustaleniu gdzie mają zostać zamontowane, możemy wreszcie przystąpić do montażu obu jednostek. W tym celu należy umieścić na danej powierzchni stelaże, które będą utrzymywać urządzenia. Poza tym konieczne jest wykonanie otworów, w których będą biec przewody elektryczne, freonowe i inne, łączące obie jednostki. Przy montażu jednostek należy wziąć pod uwagę układ pomieszczenia – przykładowo po bokach jednostki wewnętrznej powinno być około 30 cm wolnej przestrzeni. Generalna zasada mówi, że obie jednostki powinno umieszczać się tak, by były w jak najmniejszej odległości od siebie.

Krok czwarty – połączenie urządzeń

Zamontowane jednostki można połączyć ze sobą za pomocą wspomnianych przewodów. Ważne jest, żeby zachować bardzo wysoką dokładność przy tym zadaniu, warto również stosować się do wytycznych producenta urządzenia.

Krok piąty – przygotowanie instalacji do pracy

Po montażu wszystkich elementów należy sprawdzić, czy układ jest szczelny i odpowietrzyć go. Specjaliści używają do tego celu specjalnych pomp, która usuwa z instalacji freonowej powietrze i wilgoć oraz obniża panujące w nim ciśnienie. Na koniec instalacja jest wypełniona czynnikiem chłodniczym.

I na tym kończy się praca specjalisty, który poinstruuje nas, jak powinniśmy korzystać z klimatyzatora i w jaki sposób o niego zadbać.