montaż instalacji fotowoltaicznych
30 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Montaż instalacji elektroenergetycznych w praktyce

Montaż instalacji elektroenergetycznej to kwestia, która w przypadku odnawialnych źródeł energii m.in. paneli fotowoltaicznych, odgrywa kluczową rolę. Nieprofesjonalne podejście do tematu może skutkować problemami w trakcie użytkowania systemu np. niska efektywność, czy duża awaryjność. W konsekwencji instalacja taka generuje koszty, zamiast zysków. Na co zatem należy zwrócić szczególną uwagę podczas montażu instalacji elektroenergetycznych?

Od czego zacząć montaż instalacji elektroenergetycznej?

Jeśli chcemy, aby inwestycja w instalację elektroenergetyczną, opartą na odnawialnych źródłach energii, np. panelach fotowoltaicznych, przyniosła oszczędności w rachunkach za prąd, a także zyski ze sprzedaży nadwyżki energii, wyprodukowanej przez naszą instalację, trzeba przeanalizować które rozwiązanie OZE będzie dla nas najlepsze. To z kolei zależy od wielu czynników m.in. ukształtowania terenu, pewnych ograniczeń architektonicznych, czy dostępności do zewnętrznej sieci elektrycznej, z którą nasza instalacja będzie połączona.

Wstępnych szacunków w tym zakresie możemy dokonać sami, ale o bardziej szczegółowe najlepiej poprosić firmę, mającą doświadczenie w montażu instalacji OZE. Jedną z nich jest ALFA ELECTRIC, która nie tylko przeprowadzi analizę, ale także zaprojektuje i zamontuje kompletną instalację. Co więcej, obejmie ją pełną opieką serwisową, więc w przypadku ewentualnych awarii nie będziemy musieli martwić się poszukiwaniem fachowców, którzy usuną usterkę.

Które instalacje OZE są najbardziej wydajne?

Odnawialne źródła energii wykorzystują siły natury, więc ich wydajność zależna jest od słońca, wiatru i wody. W praktyce efektywność robocza rozwiązań OZE jest podobna. Jednak o tym, jakie rozwiązanie wybierzemy, najczęściej decydują czynniki techniczne. Obecnie największy udział w instalacjach OZE montowanych u osób prywatnych zajmują panele fotowoltaiczne. Wynika to przede wszystkim z ich konstrukcji oraz faktu, że mogą być montowane np. na dachach budynków lub bezpośrednio na ziemi.

Zaletą paneli fotowoltaicznych jest ich wydajność. Instalacje fotowoltaiczne wytwarzają więcej energii elektrycznej w dni o umiarkowanych temperaturach i wysokim stopniu nasłonecznienia, a takich w ciągu roku jest najwięcej. Dlatego w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych wskaźnik generowanej energii utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Oznacza to, że spośród dostępnych rozwiązań OZE panele fotowoltaiczne zajmują pierwsze miejsce.