Montaż drzwi wejściowych
25 sierpnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Montaż drzwi wejściowych. Etapy postępowania

Drzwi zewnętrzne to newralgiczny element każdej konstrukcji, który z jednej strony stanowi wejście do budynku, a z drugiej chroni go przed dostaniem się do środka niepowołanych osób. Ponadto drzwi wejściowe zabezpieczają obiekt także przed chłodem i innymi czynnikami atmosferycznymi. Aby dobrze pełniły one swoje funkcje, nie wystarczy dobrać stolarkę wysokiej jakości. Trzeba jeszcze odpowiednio ją zamontować. Jak to zrobić?

Przed montażem drzwi

Zanim przejdziemy do właściwego montażu stolarki, należy odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim należy pamiętać, że drzwi montujemy po tynkowaniu, wylaniu posadzek i innych pracach “mokrych”, kiedy gotowe elementy będą już suche. Szczególną uwagę zwróćmy na otwór przygotowany do instalacji stolarki, uwzględniając przy tym jego wymiary (powinny być zgodne z zaleceniami producenta) oraz usuwając z jego krawędzi ewentualne nierówności, ubytki i zanieczyszczenia.

Przed montażem warto dokładnie sprawdzić stan drzwi, nie tylko skrzydła, ale też zawiasów i upewnić się, że są one pozbawione uszkodzeń i wad konstrukcyjnych. – Podpowiada przedstawiciel firmy SCMB ze Szczecina, która oferuje stolarkę okienną i drzwiową. – Skrzydło zdejmujemy, ponieważ zostanie ono założone dopiero po instalacji ościeżnicy. Zaopatrzmy się także w niezbędne narzędzia – m.in. poziomicę, kliny i dyble.

Instalujemy drzwi

Pierwszy etap montażu drzwi wejściowych to zainstalowanie ościeżnicy. W tym celu łączymy ze sobą poszczególne ramiaki i ustawiamy gotową konstrukcję we wcześniej przygotowanym otworze, zachowując przy tym kąty proste, poziomy, piony oraz równe odległości od muru. Następnie ustawioną ościeżnicę trzeba ustabilizować, do czego posłużą specjalne kliny. Na unieruchomionej konstrukcji można „testowo” zamontować skrzydło i sprawdzić działanie oraz ustawienie drzwi, a także ewentualnie wyregulować położenie ościeżnicy. Jeśli osadzenie stolarki jest prawidłowe, skrzydło można zdjąć i przejść do trwałego przytwierdzenia ościeżnicy do muru. W tym celu wykorzystujemy dyble, ewentualnie wkręty – ilość tych elementów zależy od rodzaju drzwi, najczęściej wykorzystuje się co najmniej sześć takich mocowań. Kolejny krok to izolacja – przestrzeń dzielącą ościeżnicę od muru wypełnia się pianką montażową, przy czym należy pamiętać, iż zwiększa ona swoją objętość. Kiedy masa zastygnie, można usunąć kliny.

To jeszcze nie koniec

Ościeżnica jest już gotowa, ale teraz czekają nas jeszcze prace wykończeniowe. Pozbywamy się nadmiaru pianki, zabezpieczamy stolarkę i maskujemy nieestetycznie prezentujące się miejsca wokół ościeżnicy. Można je pokryć tynkiem i gładzią, a następnie szpachlować i pomalować, ewentualnie wykorzystać specjalne listwy maskujące, które przymocowujemy przy użyciu kleju montażowego. Na tak przygotowanej konstrukcji osadzamy skrzydło i regulujemy zawiasy. Ponadto należy również zamontować w nim zamek oraz klamkę.