pokój z modnymi wiszącymi lampami
27 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Modne lampy wiszące. Które modele są teraz na czasie?

Wystrój tworzą nie tylko meble, ale także oświetlenie. Delikatnie przytłumione, ciepłe światło sprawia, że aranżacja staje się bardziej przytulna, z kolei chłodne poniekąd ją „unowocześnia”. Lampy wiszące wykorzystuje się tutaj także jako rodzaj dekoracji, dzięki której wnętrze wydaje się ciekawsze. Jakie instalacje cieszą się szczególną popularnością?

Lampy wiszące odgrywają istotną rolę w aranżacji – z jednej strony są podstawowym źródłem światła w pomieszczeniu, z drugiej – ozdobą, która przyciąga wzrok już przy wejściu do pokoju. Wybierając podobną instalację do swojego mieszkania, warto uwzględnić nie tylko panujące trendy, ale także styl dotychczasowego wyposażenia. Klosz może kontrastować z kolorystyką ścian czy sprzętów lub korespondować z przyjętymi barwami, jednak jego design powinno się dopasować do wnętrza, aby nie „odstawał” na tle pozostałego umeblowania.

Popularne pomysły na lampy wiszące 

Jednym z najbardziej popularnych trendów są filcowe klosze, które doskonale sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach. Szarą, materiałową osłonkę można wykorzystać do przełamania białych ścian oraz wyciszenia pomieszczenia, ponieważ jest w stanie wytłumić dźwięki. Abażur z filcu przyjmuje różnorodne kształty – od klasycznej, poszerzającej się „misy”, aż po misternie wycinany i wybrzuszony walec. Wiele osób sięga również po lampy wiszące z frędzlami, które najlepiej będą pasować we wnętrzach urządzonych w stylach glamour, retro i klasycznym.

Druciane i „nagie” instalacje pojawiają się w nowoczesnych, nierzadko loftowych aranżacjach. Klosze występują tutaj w formie metalowych klatek o geometrycznym kształcie – najczęściej z ostrymi kątami, chociaż zdarzają się też kuliste modele. Lampy wiszące o podobnym designie sprawdzą się również w minimalistycznych wnętrzach, nieprzytłoczonych licznymi ozdobami i żywą kolorystyką. Jak dodają jeszcze specjaliści z firmy DOMAREX, do podobnie urządzonych mieszkań będzie także pasować prosty zestaw ze zwisającymi, szklanymi kulami.

Lampy wiszące w stylu skandynawskim 

Styl skandynawski cieszy się niesłabnącą popularnością w aranżacji wnętrz ze względu na rolę światła w wystroju i wykorzystanie naturalnych surowców. Docenia się tutaj także minimalizm, dzięki któremu mieszkanie nie wydaje się zagracone, tylko bardziej przestronne. Jeżeli chodzi o lampy wiszące, zwykle mają dość prostą formę: są to barwne lub neutralne kolorystycznie żyrandole przypominające głębokie talerze. Takie instalacje dobrze pasują zresztą nie tylko do skandynawskich wnętrz, ale także aranżacji w stylu retro.